Do przerwy 0:1 (serial telewizyjny)


Do przerwy 0:1 (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do przerwy 0:1 – polski czarno-biały serial telewizyjny z 1969 dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści Adama Bahdaja pod tym samym tytułem.

Serial opowiada o perypetiach grupki chłopców pragnących wygrać turniej drużyn podwórkowych w piłkę nożną. Okazuje się, że nie jest to takie proste, a młodzi zapaleńcy muszą przezwyciężać poważne przeszkody, czasem stwarzane przez niezbyt uczciwych dorosłych. Tłem akcji jest powojenna Warszawa.

Ekranizacja telewizyjna książki odbiega nieco od oryginału. Ul. Górczewską z książki zastąpiła ul. Chmielna, główny bohater Paragon, gdy zabraknie pieniędzy, nie sprzedaje już gazet tylko kwiaty, a miejsce wychowującej go „książkowej” cioci w filmie zajmuje samotna mama, która pracuje jako motorniczy tramwaju miejskiego. Najbardziej nieoczekiwaną zmianą, wprowadzoną przez ekranizację jest całkowite pozbawienie filmu informacji o klubie Polonia Warszawa. W książce Bahdaja jest to ukochany klub Perełki, Mandżaro i Paragona, temat dyskusji i marzeń młodych chłopców. To w tym klubie gra piłkarska gwiazda i opiekun drużyny Wacław Stefanek.

W serialu można obejrzeć nieistniejące już dziś gruzy zburzonej podczas II wojny światowej Warszawy.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. FilmPolski.pl - Krystyna Chimanienko, www.filmpolski.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).

Spis odcinków | edytuj kod

  1. Piłka
  2. Ratuj paragon
  3. Kłopoty z kasą
  4. Ucieczka
  5. Uwaga, detektyw
  6. Gorycz zwycięstwa
  7. Pożegnanie z wakacjami

Oddźwięk w kulturze masowej | edytuj kod

Aluzja do serialu pojawia się w komedii Stanisława Barei Miś. Tytułowy bohater ogląda produkcję o przygodach gromadki urwisów, noszącą tytuł 10:0 dla Gwardii.

Otwierająca serial piosenka została wykorzystana w telewizyjnej reklamie piwa Królewskiego oraz w 2011 roku w reklamie Cisowianki.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Do przerwy 0:1 (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy