Dobry wieczór we Wrocławiu


Na mapach: 51°05′59,3686″N 17°02′14,3034″E/51,099825 17,037306

Dobry wieczór we Wrocławiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dobry wieczór we Wrocławiuneon znajdujący się na dachu bloku mieszkalnego przy ul. Piłsudskiego 106-114 we Wrocławiu. Neon jest zrealizowany w formie dwuipółmetrowej postaci ludzkiej z kwiatkiem w jednej ręce i uchylanym kapeluszem w drugiej oraz samym napisem „dobry wieczór we Wrocławiu” po prawej stronie.

Historia | edytuj kod

Autorem projektu neonu był architekt Janusz Tarantowicz; projekt zatwierdzono w 1960 roku. Neon został wykonany i umieszczony na dachu budynku naprzeciwko Dworca Głównego na początku 1962 roku. Instalacja była pierwszym neonem tej wielkości w mieście. Neon działał do początku lat 80. XX wieku, kiedy podjęto pomysł przebudowy budynku i adaptacji strychu. Znajdował się on wówczas na frontowej ścianie budynku, a nie na dachu i działał sekwencyjnie. W związku z przebudową budynku, zdecydowano o przeniesieniu neonu na dach, co Naczelny Plastyk Wrocławia zatwierdził 16 sierpnia 1984 roku. Wtedy też Jerzy Werszler zrealizował nową wersję neonu, w której postać ludzka ma 2,5 metra wysokości, a napis znajduje się w innym miejscu względem samej postaci. Realizację przebudowy przeprowadzono prawdopodobnie w 1985 roku.

Losy starej wersji neonu nie są znane. Nowa wersja działała do początków XXI wieku. Po reorganizacji PKP neon przeszedł w ręce PKP Energetyka, która zdecydowała o przekazaniu go bądź likwidacji. Nie udało się wówczas znaleźć chętnych do przejęcia utrzymania neonu, nie zgodziła się na to też z przyczyn finansowych wspólnota mieszkaniowa budynku, na którym się on znajduje. W efekcie neon wyłączono.

W 2009 roku powstało stowarzyszenie miłośników neonu, stawiające sobie za cel odnowę zabytku. Ostatecznie po remoncie neon został uruchomiony 1 października 2010 roku o godzinie 20:15. Za remont neonu zapłacił Aquapark Wrocław, który umieścił na budynku także swój neon reklamowy.

W 1976 roku powstała piosenka o neonie – „Neonowy Pan”, która została nagrodzona w konkursie „Wrocławska Piosenka”. W roku 2013 utwór w nowej aranżacji nagrał wrocławski zespół Eklektik Session.


Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dobry wieczór we Wrocławiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy