Doktor Who – seria 11 (2018)


Doktor Who – seria 11 (2018) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jedenasta seria nowej wersji (chronologicznie 37.) brytyjskiego serialu science-fiction pt. Doktor Who rozpoczęła się 7 października 2018 roku wraz z premierą odcinka The Woman Who Fell to Earth, a zakończyła się 9 grudnia 2018 odcinkiem Bitwa o Ranskoor Av Kolos. Producentami wykonawczymi tej serii byli Chris Chibnall, Sam Hoyle oraz Matt Strevens.

Jest to pierwsza seria, w której w roli Doktora występuje Jodie Whittaker. W roli towarzyszy Doktora występują Bradley Walsh jako Graham O'Brien, Tosin Cole jako Ryan Sinclair oraz Mandip Gill jako Yasmin Khan. Odcinki tego sezonu stanowią pojedyncze opowieści, bez żadnego motywu łączącego.

Zdjęcia do serii rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku, a zakończyły się w sierpniu 2018 roku.

Wyprodukowany został także odcinek specjalny, który zrywając z dotychczasową tradycją zostanie wyemitowany w Nowy Rok, a nie jak dotychczas, w Boże Narodzenie.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Role główne | edytuj kod

W lutym 2017 Steven Moffat, ówczesny producent wykonawczy serialu, powiedział, że Chibnall próbował przekonać odtwórcę tytułowej roli, Petera Capaldiego, do współpracy nad kolejną serią, ale aktor ostatecznie odmówił[1]. Dlatego też Chibnall zdecydował się napisać scenariusz, a dopiero później szukać odpowiedniej osoby do odegrania głównej roli[2]. Chris Chibnall rozpoczął poszukiwania odpowiedniego aktora do roli Doktora w drugiej połowie 2017 roku, po zakończeniu prac nad swoim poprzednim projektem, trzecim sezonem serialu Broadchurch[3]. Rolę Doktora ostatecznie przejęła Jodie Whittaker, co zostało ogłoszone 16 lipca 2017 roku, po finale Wimbledonu, stając się pierwszą kobietą odgrywającą tą postać[4]. Wittaker oficjalnie przejęła rolę w odcinku świątecznym w 2017 roku zatytułowanym Zdarzyło się dwa razy[5].

Michelle Gomez, odtwórczyni roli Missy (Mistrza) ogłosiła w maju 2017 roku, że seria dziesiąta będzie ostatnią, w której się pojawi w tej roli[6]. Po zakończeniu emisji dziesiątej serii swoje odejście z serialu ogłosił także Matt Lucas, odtwórca roli Nadorle'a[7]. Z kolei Pearl Mackie, odtwórczyni Bill Potts, swoje odejście z serialu ogłosiła podczas San Diego Comic-Con w 2017 roku, zaznaczając, że ostatnim odcinkiem w jakim wystąpi będzie odcinek świąteczny Zdarzyło się dwa razy[8]. W związku z tym seria jedenasta przedstawia całkowicie nowych towarzyszy Doktora; w skład obsady weszli: Bradley Walsh jako Graham O'Brien, Tosin Cole jako Ryan Sinclair oraz Mandip Gill jako Yasmin Khan[9][10].

Role drugoplanowe | edytuj kod

Obsadzono aktorkę Sharon D. Clarke w drugoplanowej roli, jako Grace, żonę Grahama[9][11].

Role gościnne | edytuj kod

8 marca 2018 roku Alan Cumming ogłosił, że został obsadzony w jednym z odcinków serialu jako król Jakub I Stuart[12]. Cumming pojawia się w odcinku Łowcy czarownic[13]. 25 marca 2018 roku Lee Mack ogłosił, że pojawi się w jednym z odcinków sezonu[14]. Jeden ze zwiastunów serialu wyjawił, że w jednej z ról obsadzony został Shaun Dooley, który współpracował wcześniej z Chibnallem na planie serialu Broadchurch[15]. Dooley wystąpił w roli Epzo w odcinku Pomnik-widmo[16].

Inni aktorzy, któzy pojawiają się w odcinkach tego sezonu to między innymi: Mark Addy, Julie Hesmondhalgh, Shane Zaza, Shobna Gulati, Brett Goldstein, Josh Bowman, Siobhan Finneran, Lois Chimimba, Susan Lynch, Hamza Jeetooa, Art Malik, Suzanne Packer, Vinette Robinson, Amita Suman, Ben Bailey Smith, Phyllis Logan oraz Chris Noth[17].

6 grudnia 2018 roku ogłoszono, że w odcinku specjalnym wystąpią Charlotte Ritchie jako Lin, Nikesh Patel jako Mitch oraz Daniel Adegboyega jako Aaron[18].

Odcinki | edytuj kod

Pierwszy raz od sezonu siódmego seria składa się z pojedynczych opowieści, których nie łączy żaden wspólny wątek[19]. Odcinki trwają 50 minut o ile nie podano inaczej[20].

 1. Tytuł polski podany za lektorem polskiej wersji językowej wyprodukowanej na zlecenie BBC.
 2. a b Tytuł ten w polskiej wersji nie został przetłumaczony.

Produkcja | edytuj kod

Chris Chibnall na San Diego Comic-Con w 2018 roku. Whittaker na San Diego Comic-Con w 2018 roku. Mandip Gill na San Diego Comic-Con w 2018 roku.

W styczniu 2016 roku pojawiła się informacja, że Steven Moffat rezygnuje ze stanowiska producenta wykonawczego serialu i głównego scenarzysty po wyprodukowaniu dziesiątego sezonu serialu, a jego miejsce zajmie w 2018 roku Chris Chibnall[40]. Ponadto do pracy nad serią zatrudnieni zostali dwaj kolejni producenci wykonawczy: Matt Strevens i Sam Hoyle[41][42]. Producentami tej serii byli Nikki Wilson oraz Alex Mercer[23][34].

Scenariusz i reżyseria | edytuj kod

Ogłaszając swoją rezygnację ze stanowiska Moffat zaznaczył, że nie planuje napisać żadnego scenariusza dla serii jedenastej ani kolejnych[43].

Chibnall zaznaczył także w jednym z wywiadów, że w serii jedenastej nie pojawią się Dalekowie[44]. Jednakże 25 grudnia 2018 roku BBC za pośrednictwem zwiastuna wyjawiło, że Dalekowie pojawią się jednak w odcinku specjalnym[45].

W lipcu 2018 roku Chibnall i Strevens w jednym z wywiadów zaznaczyli, że ich głównym priorytetem jest mieć jak najbardziej zróżnicowany zespół produkcyjny. W związku z tym wśród scenarzystów zatrudnionych do napisania odcinków jedenastego sezonu znajdują się po raz pierwszy w historii przedstawiciele mniejszości rasowych i etnicznych, w tym dwie kobiety i trzech mężczyzn; odcinki sezonu zostały rozdzielone po równo pomiędzy reżyserów każdej z płci, a także wszyscy montażyści zatrudnieni przy produkcji poza jednym są kobietami[46].

Reżyserem pierwszego bloku produkcyjnego, obejmującego odcinek The Woman Who Fell to Earth oraz Kerblam! został Jamie Childs; był on również reżyserem klipu wyjawiającego tożsamość trzynastej inkarnacji Doktora[42][47]. Był on reżyserem także piątego bloku produkcyjnego, na który składają się odcinki The Battle of Ranskoor Av Kolos oraz To cię porwie[34][33][48].

Reżyserem drugiego bloku produkcyjnego, obejmującego odcinki Pomnik-widmo oraz Rosa został Mark Tonderai[48].

Sallie Aprahamian wyreżyserowała odcinki Pająki oraz Demony w Pendżabie składające się na trzeci blok produkcyjny[48][29][49].

Reżyserem czwartego bloku produkcyjnego, obejmującego odcinki Dylemat Tsurangi oraz Łowcy czarownic była Jennifer Perrott[48][13].

Nazwiska wszystkich scenarzystów i reżyserów zostały opublikowane w sierpniowym numerze Doctor Who Magazine w 2018 roku. Scenariusze do serii napisali: Vinay Patel, Malorie Blackman, Joy Wilkinson, Ed Hime i Pete McTighe[50][48].

Producenci wykonawczy zapowiedzieli, że oprócz dziesięciu odcinków składających się na jedenastą serię serialu, wyprodukowany został także jeszcze odcinek specjalny, który jednak nie zostanie wyemitowany jak do tej pory w Boże Narodzenie, tylko z Nowy Rok[51][52][53]. 8 grudnia 2018 roku ogłoszono, że odcinek specjalny został zatytułowany Resolution[54]. Scenariusz do odcinka został napisany przez Chibnalla, reżyserem został Wayne Yip[53].

Zdjęcia | edytuj kod

Zdjęcia do serii rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku[55], a zakończyły się 3 sierpnia 2018[56].

Po raz pierwszy w historii serialu zdjęcia zostały wykonane przy wykorzystaniu soczewek anamorfotycznych[57].

Część zdjęć do sezonu wykonano w Park Hill w Sheffield[58][59].

Zdjęcia do odcinka Pomnik-widmo zostały wykonane w Republice Południowej Afryki w styczniu 2018 roku[60][61]. Zdjęcia do trzeciego odcinka sezonu, zatytułowanego Rosa, również zostały wykonane w Południowej Afryce[62].

Zdjęcia do odcinka Demony w Pendżabie zostały częściowo wykonane w Grenadzie w Hiszpanii[63].

Efekty specjalne | edytuj kod

Milk VFX, firma która dotychczas zajmowała się tworzeniem efektów specjalnych dla serialu, została zastąpiona firmą Double Negative (DNEG), która zajmowała się poprzednio takimi projektami jak Blade Runner 2049, Thor: Ragnarok czy Czarna Pantera[64][65][66].

Nowe logo serialu zostało zaprezentowane przez BBC Worldwide 20 lutego 2018 roku. Za stworzenie nowego logo odpowiedzialna jest firma Little Hawk, która stworzyła także drugie, mniejsze logo dla serialu w podobnym stylu do pierwszego[67]. Nowe logo oraz nowa czołówka serialu pojawiła się po raz pierwszy dopiero w drugim odcinku serialu[68]. Czołówki nie zawiera również odcinek Resolution[69].

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

W lutym 2018 roku podczas konwentu Gallifrey One w Los Angeles, kompozytor tworzący muzykę do serialu od jego powrotu na ekrany w 2005 roku, Murray Gold, ogłosił, że nie będzie w żaden sposób zaangażowany w produkcję serii jedenastej[70][71]. 26 czerwca 2018 roku producent wykonawczy serialu, Chris Chibnall, ogłosił, że ścieżka dźwiękowa do jedenastej serii serialu zostanie skomponowana przez Seguna Akinolę, absolwenta Royal Birmingham Conservatoire[72].

12 grudnia 2018 roku wydano utwór zatytułowany „Thirteen” za pośrednictwem serwisu YouTube[73][74]. Cała ścieżka dźwiękowa została wydana 11 stycznia 2019 roku zarówno na nośnikach CD jak i za pośrednictwem digital download przez Silva Screen Records[75].

Promowanie sezonu | edytuj kod

Pierwszy klip przedstawiający Jodie Whittaker w roli Doktora został wyemitowany 15 lipca 2018 roku podczas finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej[76]. Klip ten dzień później został opublikowany także za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej serialu oraz serwisu YouTube[77][78].

19 lipca 2018 roku Whittaker, Gill, Cole, Chibnall oraz Strevens promowali serial podczas panelu na San Diego Comic-Con, na którym zaprezentowano także pierwszy zwiastun jedenastej serii[79][80].

7 sierpnia 2018 pojawiła się informacja, że w produkcji znajduje się skecz Doktora Who na potrzeby charytatywnego wydarzenia Children in Need[81]. Skecz ten został wyemitowany 16 listopada 2018 roku i przedstawia 9-letnią Annę Mark cierpiącą na mukowiscydozę, która razem z bratem Alexem odwiedza plan zdjęciowy serialu oraz spotyka Gill, Cole, Walsha oraz Whittaker[82][83][84].

Drugi zwiastun sezonu został opublikowany 20 września 2018 roku[85][86].

24 września 2018 w Sheffield, w Wielkiej Brytanii, zostało zorganizowane spotkanie aktorów z fanami połączone z prapremierą pierwszego odcinka sezonu. Na spotkaniu byli obecni Jodie Whittaker, Bradley Walsh, Mandip Gill, Tosin Cole oraz Chris Chibnall[87].

9 grudnia 2018 roku opublikowano zwiastun odcinka specjalnego[88], natomiast 25 grudnia opublikowano zmodyfikowaną wersję tego zwiastuna[89]. 29 grudnia 2019 opublikowano krótki klip z aktorami opowiadającymi o odcinku specjalnym[90].

Przedpremierowe przecieki materiałów | edytuj kod

W 25 czerwca 2018 roku, za pośrednictwem forum internetowego Tapatalk do sieci wyciekła scena z serii jedenastej z udziałem trzynastej Doktor. W obawie przed kolejnymi przeciekami materiałów przed ich oficjalną premierą, BBC Studios zdecydowało się na poszukiwania źródła przecieku. W związku z tym BBC wystąpiło do Sądu Federalnego Stanów Zjednoczonych o uzyskanie od firmy Microsoft wszelkich informacji dotyczących tożsamości osoby, która dopuściła się naruszenia własności firmy[91][92][93].

W lipcu 2018 roku do sieci wyciekły zdjęcia ujawniające nowy wygląd TARDIS, zaprojektowany na potrzeby serii jedenastej[94][95].

Użytkownikom korzystającym z usługi Amazon Prime w Stanach Zjednoczonych w wyniku błędu udostępniono odcinek Łowcy czarownic kilka dni przed swoją oficjalną premierą; kiedy użytkownicy próbowali za pośrednictwem serwisu obejrzeć odcinek Kerblam!, zamiast niego wyświetlał się odcinek Łowcy czarownic. Błąd ten jednak zauważono i naprawiono jeszcze przed premierą tego odcinka w telewizji[96].

Emisja | edytuj kod

Seria miała swoją premierę 7 października 2018 roku na BBC One. Pierwszy raz w historii programu odcinki były wyświetlane w niedziele, jako że BBC zdecydowało się przenieść wyświetlanie premierowych odcinków z dotychczasowego sobotniego przedziału czasowego[98].

Pierwszy odcinek w dniu premiery w Wielkiej Brytanii obejrzało 10,96 miliona widzów i był to odcinek z zanotowaną najwyższą oglądalnością spośród odcinków tego sezonu. Średnia oglądalność całej serii wyniosła 7,957 miliona widzów[97].

Pierwszy odcinek sezonu, The Woman Who Fell to Earth, został także wyświetlony w kinach; w Brazylii 7 października 2018 roku[99], w Rosji w dniach 7 i 8 października 2018[100], 8 października 2018 roku na terenie Australii[101][102], oraz w Stanach Zjednoczonych w dniach 10-11 października 2018[103].

Resolution jest jedynym odcinkiem Doktora Who, który został wyemitowany w 2019 roku[104].

Odcinek Resolution w momencie premiery oglądało 5,15 miliona widzów, co stanowiło 22,4% wszystkich oglądających telewizję tego wieczora w Wielkiej Brytanii i było czwartym najchętniej oglądanym programem tego dnia[105]. Ostatecznie wyniki oglądalności tego odcinka wyniosły 6,95 miliona widzów[97]. W brytyjskim Appreciation Index (Indeksie ocen) odcinek ten osiągnął 80 punktów (na 100)[106].

Oceny krytyków | edytuj kod

Seria została pozytywnie przyjęta przez krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes seria otrzymała od krytyków 92% świeżości na podstawie 39 recenzji[107]. W serwisie Metacritic średnia ocena krytyków tego sezonu wyniosła 78 na 100 punktów na podstawie dziesięciu recenzji, była najszerzej dyskutowaną serią roku i została uznana za 35. najlepszą serię roku[108].

Kaitlin Thomas pochwaliła pasję i energię jaką Jodie Whittaker włożyła w kreowaną przez ją postać, ale stwierdziła, że niewystarczająco dużo pracy zostało włożone w rozwój towarzyszy Doktora, wskazując na to, że po czterech odcinkach wiadomo o nich niewiele więcej niż na samym początku[109]. Liz Shannon Miller z Indiewire również krytykowała serię za niemalże znikomy rozwój postaci towarzyszy[110].

David Herron uznał Doktora Whittaker za dobrą kreację, podkreślał jednakże, że seria nieco na siłę stara się podkreślać koncepcje sprawiedliwości społecznej[111].

Sabastian Astley z UCL Film and TV Society opisał tę serię jako swojego rodzaju reboot ze względu na bardzo drastyczne zmiany w obsadzie zarówno aktorskiej jak i produkcyjnej. Chwalił zarówno scenografię, muzykę jak i grę Whittaker, jednak krytykował serię za scenariusz i chaotyczny przebieg opowieści, za co winił styl pisarski Chibnalla[112].

Widzowie z kolei serię odebrali negatywnie. W serwisie Metacritic średnia ocena widzów tego sezonu wyniosła 2,5 na 10 punktów na podstawie 424 recenzji. Widzowie wskazywali w swych recenzjach na kiepsko napisane scenariusze, brak rozwoju postaci, nadmierne przepełnienie koncepcjami sprawiedliwości społecznej i ostrą propagandą społeczną i polityczną[113]. Użytkownicy serwisu Rotten Tomatoes ocenili serię na 21% świeżości na podstawie 7535 recenzji[107].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Scena wyjawiająca tożsamość trzynastego Doktora została nominowana do nagrody BAFTA TV w kategorii Virgin’s Must-See Moments[114].

Serial był nominowany do nagrody Satelita w kategorii najlepszy serial gatunkowy. Oprócz tego Jodie Whittaker została nominowana w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym[115].

Nominacje na ceremonii National Television Awards w 2019 roku otrzymał Doktor Who w kategorii najlepszy serial, natomiast Jodie Whittaker została nominowana w kategorii najlepszy występ w serialu[116].

Odcinki Demony w Pendżabie oraz Rosa zostały nominowane do nagrody Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (krótka forma)[117].

Seria otrzymała trzy nominacje do nagrody BAFTA Cymru: Jodie Whittaker za rolę Doktora w kategorii najlepsza aktorka, Arwel Wyn Jones za projekt wnętrza TARDIS dla serii jedenastej w kategorii najlepsza scenografia, a serial został nominowany w kategorii najlepszy serial telewizyjny[118].

Wersja na DVD i Blu-ray | edytuj kod

Seria jedenasta została wydana na DVD i Blu-ray 14 stycznia 2019 roku w regionie 2[119][120] i 29 stycznia 2019 roku w regionie 1[121][122].

Odcinek specjalny zatytułowany Resolution wydany na DVD i Blu-ray 18 lutego 2019 roku w regionie 2[123][124].

Przypisy | edytuj kod

 1. Steven Moffat: Chris Chibnall tried to persuade Peter Capaldi to stay on Doctor Who (ang.). Radio Times, 2017-02-17. [dostęp 2018-12-25].
 2. Ryan Scott: Showrunner Reveals Plan to Cast All-New Doctor Who for Season 11 (ang.). TVWeb, 2017-02-19. [dostęp 2018-12-25].
 3. Ben Dowell: New Doctor Who boss Chris Chibnall will lead the hunt for Peter Capaldi's replacement (ang.). Radio Times, 2017-01-31. [dostęp 2018-12-25].
 4. Doctor Who: Jodie Whittaker is to replace Peter Capaldi in the Time Lord regeneration game (ang.). The Telegraph, 2017-07-16. [dostęp 2018-12-25].
 5. Peter Capaldi announces he will stand down as Doctor Who at the end of the year (ang.). BBC, 2017-01-30. [dostęp 2018-12-25].
 6. Michelle Gomez confirms she's leaving Doctor Who with Peter Capaldi: "It's the end of an era" (ang.). DigitalSpy, 2017-05-16. [dostęp 2018-12-25].
 7. Two Doctor Who stars say goodbye to their characters (ang.). DigitalSpy, 2017-07-01. [dostęp 2018-12-25].
 8. Pearl Mackie confirms that she will not return to Doctor Who beyond the Christmas special (ang.). Radio Times, 2017-07-23. [dostęp 2018-12-25].
 9. a b Doctor Who: Bradley Walsh, Tosin Cole, Mandip Gill and Sharon D Clarke join Jodie Whittaker as regular cast members (ang.). Radio Times, 2017-10-22. [dostęp 2018-12-25].
 10. Jackson McHenry: Jodie Whittaker Wakes Up in Doctor Who's Comic-Con Trailer (ang.). Vulture, 2018-07-19. [dostęp 2018-12-25].
 11. Doctor Who spoilers: Sharon D Clarke spills on Bradley Walsh in new series (ang.). Metro UK, 2018-03-26.
 12. Alan Cumming set to play King James I in Doctor Who (ang.). Radio Times, 2018-03-08. [dostęp 2018-12-25].
 13. a b c The Witchfinders (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 14. Lee Mack "harassed" Doctor Who team for series 11 role (ang.). Digital Spy, 2018-03-25. [dostęp 2018-12-25].
 15. Huw Fullerton: Has Doctor Who just revealed a surprise new guest star? (ang.). Radio Times, 2018-07-19. [dostęp 2018-12-25].
 16. a b The Ghost Monument (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 17. Huw Fullerton: Doctor Who casts Mark Addy, Chris Noth and Julie Hesmondhalgh in mysterious new roles (ang.). Radio Times, 2018-10-07. [dostęp 2018-12-25].
 18. Huw Fullerton: Doctor Who New Year's special casts Charlotte Ritchie, Nikesh Patel and Daniel Adegboyega. RadioTimes, 2018-12-06. [dostęp 2019-01-03].
 19. Morgan Jeffery: Exclusive: Doctor Who series 11 won't feature any two-part stories (ang.). DigitalSpy, 2018-07-19. [dostęp 2018-12-25].
 20. Doctor Who: Bradley Walsh among new cast members (ang.). BBC News, 2017-10-22. [dostęp 2018-12-27].
 21. Every Doctor Who Series 11 Writer & Director Confirmed (ang.). Doctor Who TV. [dostęp 2018-09-05].
 22. a b c Premiera 11. sezonu „Doktor Who” w listopadzie na BBC First (ang.). [dostęp 2018-09-05].
 23. a b The Woman Who Fell to Earth (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 24. Sarah Davies 1st Assistant Director (ang.). [dostęp 2018-03-17].
 25. a b c Doctor Who reveals series 11, episode 2 title and guest stars (ang.). [dostęp 2018-09-19].
 26. Jodie Whittaker’s first Doctor Who episode will be over an hour long (ang.). Radio Times. [dostęp 2018-12-27].
 27. It's about time... (ang.). [dostęp 2018-09-05].
 28. Rosa (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 29. a b Arachnids in the UK (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 30. The Tsuranga Conundrum (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 31. Demons of the Punjab (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 32. Kerblam! (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 33. a b It Takes You Away (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 34. a b c The Battle of Ranskoor Av Kolos (ang.). [dostęp 2018-10-28].
 35. Doctor Who New Year’s special title revealed – but what does it mean?. radiotimes. [dostęp 2018-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 36. a b Resolution (ang.). [dostęp 2019-01-01].
 37. Edel McDonnell. Berlin Associates. [dostęp 2018-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 38. a b c Doctor Who festive special to air on New Year’s Day. doctorwho.tv. [dostęp 2018-11-19].
 39. Program telewizyjny BBC First na 1 stycznia 2019 (pol.). BBC Polska. [dostęp 2018-12-25].
 40. Ben Dowell: Doctor Who showrunner Steven Moffat quits to be replaced by Broadchurch creator Chris Chibnall (ang.). Radio Times, 2016-01-22. [dostęp 2018-12-27].
 41. Ian Sandwell: Doctor Who hires Broadchurch producer to join Chris Chibnall for series 11 (ang.). DigitalSpy, 2017-10-27. [dostęp 2018-12-27].
 42. a b Ian Sandwell: Doctor Who series 11 lands its first director as work gets under way on Jodie Whittaker's debut (ang.). DigitalSpy, 2017-10-27. [dostęp 2018-12-27].
 43. Stephanie Mlot: Steven Moffat’s Story Arcs End With ‘Doctor Who’ Season 10 (ang.). Geek, 2017-02-14. [dostęp 2018-12-27].
 44. Huw Fullerton: Doctor Who series 11 will not feature any Daleks confirms new showrunner (ang.). 2018-07-20. [dostęp 2018-12-27].
 45. Paul Jones: Classic villain to return for Doctor Who New Year special (ang.). 2018-12-26. [dostęp 2019-01-04].
 46. Morgan Jeffrey: Doctor Who series 11 will feature the 55-year-old show's first ever writers of colour (ang.). DigitalSpy, 2018-07-20. [dostęp 2018-12-27].
 47. Sarah Davies 1st Assistant Director (ang.). creativemediamanagement.com. [dostęp 2018-12-27].
 48. a b c d e Every Doctor Who Series 11 Writer & Director Confirmed (ang.). Doctor Who TV. [dostęp 2018-12-27].
 49. Berlin Associates: Helen Murphy (ang.). Berlin Associates. [dostęp 2018-12-27].
 50. Christi Carras: TV News Roundup: BBC Announces ‘Doctor Who’ Season 11 Writers, Directors (ang.). Variety, 2018-08-20. [dostęp 2018-12-27].
 51. Huw Fullerton: Jodie Whittaker WILL get a Doctor Who Christmas special after all (ang.). RadioTimes, 2018-07-19. [dostęp 2019-01-04].
 52. Doctor Who Christmas special 2018: Trailer, release date and everything you need to know (ang.). DigitalSpy, 2018-12-10. [dostęp 2019-01-04].
 53. a b Christel Dee: Doctor Who festive special to air on New Year's Day (ang.). Doctor Who TV, 2018-11-14. [dostęp 2019-01-04].
 54. Huw Fullerton: Doctor Who New Year's special title revealed – but what does it mean? (ang.). Radio Times, 2018-12-08. [dostęp 2019-01-04].
 55. Megan Davies: Bradley Walsh confirms he starts work on Doctor Who next week (ang.). DigitalSpy, 2017-11-12. [dostęp 2018-12-30].
 56. …and that’s a wrap! (ang.). 2018-08-03. [dostęp 2018-12-30].
 57. Will Strauss: Films at 59 supplies filmic kit for the next Doctor Who (ang.). Broadcast. [dostęp 2018-12-30].
 58. Doctor Who premiere: How Sheffield red carpet happened (ang.). BBC News. [dostęp 2019-01-01].
 59. Pictures: Tardis spotted in Sheffield as Doctor Who filming takes place in city (ang.). doncasterfreepress.co.uk. [dostęp 2019-01-01].
 60. Helen Daly: Doctor Who season 11 location: Chris Chibnall drops SHOCK episode 2 bombshell (ang.). Daily Express, 2018-10-14. [dostęp 2019-01-01].
 61. Where was Doctor Who: The Ghost Monument filmed? (ang.). Daily Express, 2018-10-14. [dostęp 2019-01-01].
 62. Samuel Spencer: Doctor Who season 11 cast: Who is playing Rosa Parks? Who is Vinette Robinson? (ang.). Express, 2018-10-21. [dostęp 2019-01-01].
 63. Andrea Laford: Doctor Who Series 11: episodes 5 and 6 titles, synopses, photos (ang.). CultBox, 2018-10-15. [dostęp 2018-12-31].
 64. Mick Joest: Why Doctor Who Season 11 Is Probably Going To Look Amazing (ang.). cinemablend.com. [dostęp 2019-01-03].
 65. Doctor Who Page (ang.). Twitter. [dostęp 2019-01-03].
 66. Jodie Whittaker will enter a “zany” CGI world in an upcoming Doctor Who episode (ang.). Radio Times. [dostęp 2019-01-03].
 67. Huw Fullerton: New Doctor Who logo revealed for Jodie Whittaker’s Thirteenth Doctor era (ang.). Radio Times, 2018-02-20. [dostęp 2019-01-03].
 68. Stephen Kelly: 13 questions (and some answers) we have about Jodie Whittaker’s Doctor Who debut (ang.). Radio Times, 2018-10-08. [dostęp 2019-01-03].
 69. Huw Fullerton: 11 burning questions we have after watching the Doctor Who New Year's special (ang.). RadioTimes, 2019-01-02. [dostęp 2019-01-03].
 70. Nathalie Caron: DOCTOR WHO DROPS LONG-TIME COMPOSER MURRAY GOLD FOR SEASON 11 (ang.). syfy.com, 2018-02-19. [dostęp 2018-12-26].
 71. Rory O'Connor: Doctor Who: Bradley Walsh WON'T work with two big stars after they confirm their exits (ang.). Express, 2018-02-20. [dostęp 2018-12-26].
 72. Morgan Jeffery: Doctor Who series 11 composer has been revealed (ang.). Digital Spy, 2018-06-26. [dostęp 2018-12-26].
 73. Silva Screen Records (ang.). Twitter, 2018-12-12. [dostęp 2018-12-26].
 74. The Thirteenth Doctor's Theme (Music Video) Doctor Who: Series 11 (ang.). YouTube, 2018-12-12. [dostęp 2018-12-26].
 75. The soundtrack for Doctor Who Series 11 is on its way! (ang.). doctorwho.tv, 2018-12-12. [dostęp 2018-12-26].
 76. Morgan Jeffery: Doctor Who series 11's first official trailer will air during the World Cup final (ang.). Digital Spy. [dostęp 2018-12-26].
 77. It’s time to meet the Thirteenth Doctor (ang.). BBC. [dostęp 2018-12-26].
 78. The Thirteenth Doctor revealed - Doctor Who: Trailer - BBC One (ang.). BBC za poźrednictwem YouTube. [dostęp 2018-12-26].
 79. Doctor Who Comic-Con panel details revealed (ang.). Radio Times. [dostęp 2018-12-26].
 80. Sandy Schaefer: Doctor Who Season 11 Trailer & Poster: New Faces, New Worlds (ang.). screenrant.com. [dostęp 2018-12-26].
 81. Doctor Who: a Children In Need sketch was filmed last week (ang.). Cultbox, 2018-08-14. [dostęp 2018-12-26].
 82. Stephanie Chace: Children In Need's Doctor Who special reminds us why we needed a female Doctor (ang.). Digital Spy, 2018-11-16. [dostęp 2018-12-26].
 83. PaulP. Jones PaulP., Here’s what happens when Jodie Whittaker’s Doctor takes the Tardis to Children In Need, RadioTimes, 16 listopada 2018 [dostęp 2018-12-26]  (ang.).
 84. Anna's Doctor Who Surprise (ang.). BBC Children in Need za pośrednictwem YouTube. [dostęp 2018-12-26].
 85. New Trailer Released (ang.). Doctor Who News, 2018-09-20. [dostęp 2018-12-26].
 86. Doctor Who: Series 11 Trailer #2 (ang.). BBC za pośrednictwem YouTube. [dostęp 2018-12-26].
 87. Doctor Who: Red Carpet Experience (ang.). Doctor Who News, 2018-09-12. [dostęp 2018-12-26].
 88. New Year Special Trailer Doctor Who (ang.). Doctor Who za pośrednictwem YouTube, 2018-12-09. [dostęp 2019-01-03].
 89. New Year Special Teaser Doctor Who (ang.). Doctor Who za pośrednictwem YouTube, 2018-12-09. [dostęp 2019-01-03].
 90. New Year's Day Special Preview Doctor Who (ang.). Doctor Who za pośrednictwem YouTube, 2018-12-29. [dostęp 2019-01-03].
 91. BBC seeks source of Doctor Who leaks amid fears that more stolen material could be released (ang.). RadioTimes. [dostęp 2019-01-07].
 92. BBC goes to court to find out who leaked one of Jodie Whittaker's Doctor Who debut scenes (ang.). digitalspy.com. [dostęp 2019-01-07].
 93. FOOTAGE OF JODIE WHITTAKER AS THE 13TH DOCTOR IN SERIES 11 LEAKED (ang.). doctorwhotv.co.uk, 2018-06-25. [dostęp 2019-01-07].
 94. More Doctor Who leaks reveal Thirteen’s TARDIS and everyone has feelings about it (ang.). culturess.com. [dostęp 2019-01-07].
 95. NEW SERIES 11 LEAK REVEALS GLIMPSE OF 13TH DOCTOR’S TARDIS INTERIOR (ang.). doctorwhotv.co.uk, 2018-07-26. [dostęp 2019-01-07].
 96. Doctor Who series 11, episode 8 was leaked early by Amazon (ang.). Digital Spy. [dostęp 2018-12-26].
 97. a b c Ratings Guide (ang.). doctorwhonews.net. [dostęp 2017-05-06].
 98. BBC Latest News – Doctor Who – It's about time... (ang.). BBC, 2018-09-05. [dostęp 2018-12-27].
 99. Doctor Who Estreia da temporada 11 será transmitida nos cinemas do Brasil (port.). Omelete, 2018-09-25. [dostęp 2019-11-05].
 100. Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth (ros.). CoolConnections. [dostęp 2019-11-05].
 101. Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth - 8 Oct (ang.). sharmillfilms.com.au. [dostęp 2019-11-05].
 102. Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth will screen in cinemas nationwide on October 8 (ang.). flicks.com.au. [dostęp 2019-11-05].
 103. Doctor Who season 11 premiere to screen in cinemas (ang.). Entertainment Weekly, 2018-09-27. [dostęp 2019-11-05].
 104. Laura Hurley: Doctor Who Teases The Return Of An Iconic Villain In New Year's Special (ang.). Cinema Blend, 2018-12-26. [dostęp 2019-01-03].
 105. Resolution – Overnight Viewing Figures (ang.). Doctor Who News, 2019-01-02. [dostęp 2019-01-12].
 106. Resolution (ang.). Doctor Who News. [dostęp 2019-01-12].
 107. a b Doctor Who: Season 11 (ang.). RottenTomates. [dostęp 2019-04-18].
 108. Doctor Who - Season 11 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 109. Kaitlin Thomas: Three Companions Might Have Been Too Many for Doctor Who. TV Guide, 2018-11-03. [dostęp 2019-11-05].
 110. Liz Shannon Miller: ‘Doctor Who’ Season 11 Review: Standalone Episodes Failed the 13th Doctor. indiewire.com, 2018-12-11. [dostęp 2019-11-05].
 111. David Herron: Is Doctor Who trying too hard? Mid-season review, Doctor Who Season 11. techsparx.com. [dostęp 2019-11-05].
 112. Sabastian Astley: ‘Doctor Who’ Series 11 Mid Season Review (ang.). UCL FIlm & TV Society. [dostęp 2019-11-05].
 113. Doctor Who - Season 11 Reviews (User Reviews) (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 114. Bafta TV awards 2018: full list of nominations (ang.). The Guardian. [dostęp 2019-01-20].
 115. 2018 NOMINEES (ang.). pressacademy.com. [dostęp 2018-12-29].
 116. Here are all the nominees for the National TV Awards 2019, including Strictly, Doctor Who and Ant & Dec (ang.). Digital Spy. [dostęp 2018-12-29].
 117. 2019 Hugo Award & 1944 Retro Hugo Award Finalists (ang.). Hugo. [dostęp 2019-05-27].
 118. Jodie Whittaker and Doctor Who receive four BAFTA Cymru nominations (ang.). CultBox, 2019-09-05.
 119. Doctor Who - The Complete Series 11 (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
 120. Doctor Who - The Complete Series 11 (BD) (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
 121. Doctor Who: S11 (DVD) US i Kanada (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
 122. Doctor Who: S11 (Blu-ray) US i Kanada (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
 123. Doctor Who Resolution (2019 Special) DVD (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
 124. Doctor Who Resolution (2019 Special) Blu-ray (ang.). Amazon.co.uk. [dostęp 2019-01-20].
Na podstawie artykułu: "Doktor Who – seria 11 (2018)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy