Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu


Na mapach: 51°06′39,665″N 17°01′52,691″E/51,111018 17,031303

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu - jedna z bibliotek we Wrocławiu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jest największą instytucja upowszechniania książki i czytelnictwa w dolnośląskiej sieci bibliotek publicznych. Początki jej działalności we Wrocławiu sięgają jesieni 1945 roku (jako Miejska Biblioteka Publiczna) i roku 1947 (jako Wojewódzka Biblioteka Publiczna). Od 1955 roku działała w zintegrowanej formule jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. W 1978 r. Rada Ministrów przyznała placówce status biblioteki naukowej. W lutym 2006 roku, w celu zaakcentowania silnych i różnorodnych związków z regionem, przyjęła obecną nazwę.

Zasoby | edytuj kod

Obsługuje mieszkańców Wrocławia i województwa. Sprawuje opiekę merytoryczną nad siecią 680 bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku. Jej zasoby to ponad 450 tys. książek, ponad 600 tytułów czasopism bieżących i ponad 20 tys. woluminów roczników pism archiwizowanych, a także ponad 150 tys. jednostek zbiorów specjalnych (płyty analogowe, płyty CD, filmy wideo, kasety magnetofonowe, ulotki, zdjęcia, afisze, plakaty, itp.).

Zakres działania | edytuj kod

Specjalizuje się w gromadzeniu dokumentów z zakresu życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego Wrocławia i województwa. Posiada specjalistyczne agendy: dział pracy z dziećmi z ośrodkiem informacji i dostępem do Internetu, wypożyczalnie dla dorosłych, czytelnie naukową i czasopism, dział informacji z kawiarenka internetową, fonotekę, oddział książki mówionej dla inwalidów wzroku i dyslektyków, czytelnię i wypożyczalnię publikacji niemieckojęzycznych – Instytut Goethego, ośrodek wiedzy o Stanach ZjednoczonychAmerican Corner ze zbiorem książek i czasopism w języku angielskim, "Galerię pod Plafonem". Biblioteka wydaje od 1956 r. czasopismo bibliotekarzy Dolnego Śląska „Książka i Czytelnik”. W programie instytucji ważne miejsce zajmują imprezy kulturalne i programy edukacyjne o zasięgu ponadlokalnym.

Od 2010 roku Biblioteka organizuje targi książki regionalnej „Silesiana” – Dolnośląski Salon Wydawniczy. Targi połączone są ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.

Dolnośląski Zasób Biblioteczny | edytuj kod

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu jako centralna biblioteka sieci bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku zamieszkałym przez 2,9 mln mieszkańców, w którym funkcjonują w 26 powiatach 172 biblioteki stopnia podstawowego, które wraz z filiami tworzą sieć liczącą blisko 700 placówek i obsługującą ponad 650 tys. użytkowników sprawuje nadzór merytoryczny nad bibliotekami publicznymi w regionie.

W 2001 powstał pomysł wykorzystania jednego systemu komputerowego do obsługi tych bibliotek. W II kwartale 2002 r. doszło do spotkania dyrektorów bibliotek publicznych województwa dolnośląskiego. Grupę inicjatywną stworzyli dyrektorzy bibliotek w: Bolesławcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Legnicy, Lubinie, Lwówku Śląskim, Oleśnicy, Świdnicy i Wrocławia. Ustalono zasady współpracy oraz przygotowano schemat funkcjonowania systemu pod nazwą „Dolnośląski Zasób Biblioteczny w systemie Aleph”.

Aleph jest w pełni zintegrowanym systemem, który umożliwia obsługę całego systemu obiegu książki w bibliotece począwszy od zamówienia poprzez zakup, inwentaryzację, opracowanie do udostępnienia czytelnikowi.

Inicjatywa ta znalazła poparcie w Komisji Kultury Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. 7 kwietnia 2004 r. we Wrocławiu zostało podpisane porozumienie o powołaniu DZB. Do chwili obecnej udział w projekcie wzięło 37 bibliotek województwa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy