Dom Rycerstwa w Sztokholmie


Na mapach: 59°19′33″N 18°03′56″E/59,325833 18,065556

Dom Rycerstwa w Sztokholmie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dom Rycerstwa (szw. Riddarhuset) – budynek w Sztokholmie na Gamla stan, miejsce obrad stanu arystokratycznego – jednego z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym (Ståndsriksdagen) istniejącym w latach 1435–1866.

Historia | edytuj kod

Sam budynek został zbudowany według projektu, który przygotował urodzony we Francji architekt Simon De la Vallée. Simon został jednak zabity przez szwedzkiego szlachcica w 1642 roku. Prace ukończył więc jego syn Jean w 1660. Jest on przykład holenderskiego baroku pod względem kształtu jak i kolorystyki.

Budynek | edytuj kod

Na północnej fasadzie, nad wejściem umieszczono motto: Arte et Marte (Sztuka i wojna), po którego bokach znajdują się posągi bogini sztuki i nauki – Minerwy i boga wojny – Marsa. Rzeźby na dachu symbolizują cnoty rycerskie: Nobilitas (Szlachetność), Studium (Pilność), Valor (Odwaga), Honor, Prudentia (Rozwaga) i Furtitudo (Siła). We wnętrzu znajdują się schody prowadzące do Sali Rycerskiej, a tam można zobaczyć plafon Davida Klöckera Ehrenstrahla oraz rzeźbione hebanowe krzesło z 1623 roku. Na ścianach widnieje 2320 herbów.

Na podstawie artykułu: "Dom Rycerstwa w Sztokholmie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy