Dom Sowietów w Kaliningradzie


Na mapach: 54°42′38,2″N 20°30′45,4″E/54,710600 20,512600

Dom Sowietów w Kaliningradzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dom Sowietów

Dom Sowietów (ros. Дом советов) − budowla wzniesiona w Kaliningradzie obok miejsca zburzonego królewieckiego zamku krzyżackiego, jako siedziba administracji obwodowej.

Historia | edytuj kod

W wyniku postanowień poczdamskich Królewiec został przyłączony do ZSRR, a w 1946 roku przemianowany na Kaliningrad. Pozostałości zamku zostały na rozkaz Leonida Breżniewa wysadzone w powietrze w 1968 roku jako symbol pruskiego militaryzmu, mimo protestów studentów i intelektualistów.

W latach 60. na miejscu zamku zaprojektowano prospekt z centralnie umieszczoną budowlą Domu Sowietów otoczoną terenami zielonymi. Budynek miał pełnić funkcję siedziby administracji obwodowej oraz być symbolem władzy radzieckiej. Budowy jednak nie dokończono z powodu niestabilnego gruntu i niezinwentaryzowanych zamkowych piwnic. Betonowy szkielet budynku bywa nazywany zemstą Prusaków.

Od kilku lat planowana jest rewitalizacja śródmieścia i zamku. Planowano odbudowę zamku z funduszy rosyjskiego ministerstwa kultury, jednak projekt ten na razie upadł, pomimo iż plan odbudowy zamku poparł prezydent Władimir Putin podczas swojej wizyty w Królewcu w 2005 roku. Władze miasta cały czas forsują plan odbudowy. Zwolennikiem odbudowy jest architekt Artur Sarnitz. Rozbiórka Domu Sowietów ma też swoich przeciwników. Ich zdaniem budowla-pomnik jest już częścią historii miasta.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dom Sowietów w Kaliningradzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy