Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem


Na mapach: 49°17′39,4″N 19°56′59,4″E/49,294278 19,949833

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem, ob. hotel Ariesdom turysty w Zakopanem, wzniesiony w latach 1949–1952 w stylu nowozakopiańskim według projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca; przebudowany w latach 2012–2014 zatracił cechy stylowe.

Historia | edytuj kod

Dom Turysty w Zakopanem był do 2012 budynkiem o największym dachu krytym gontem w Europie. Oprócz bazy turystycznej, przez wiele lat pełnił również rolę placówki kulturalnej.

Utrzymany w stylu nowozakopiańskim ma bryłę czworościanu z dziedzińcem wewnątrz. Powierzchnia gontowego dachu wynosiła 6000 m²[2].

Dom Turysty w Zakopanem został zaprojektowany w 1951 roku przez ówczesnych Profesorów Politechniki Wrocławskiej architektów Zbigniewa Kupca i Tadeusza Brzozę. Projekt ten uzyskał I nagrodę w konkursie architektonicznym SARP. W oparciu o projekt konkursowy przygotowano projekt realizacyjny, projekt wnętrz i sprawowano nadzór nad całością.

Jako placówka kulturalna Zakopanego mieścił galerię sztuki Pegaz, kabaret Zaskroniec. Tu odbywały się Konfrontacje Kabaretowe o Złoty Róg Kozicy. Wystrój wnętrza zawdzięcza artystom związanym z Zakopanem, m.in. Antoniemu Kenarowi i Władysławowi Hasiorowi.

W 2008 pojawiły się plany przebudowy Domu Turysty na hotel o wyższym standardzie. PTTK, właściciel obiektu porozumiał się w tej sprawie z angielskim inwestorem[3]. Przebudowa obiektu na czterogwiazdkowy hotel rozpoczęła się w marcu 2012. Obiekt nie był wpisany na listę zabytków, a inwestor zdecydował się na przebudowę dachu i zastąpienie gontu innym materiałem.

schronisko- widok z atrium (2005 r.)

Przypisy | edytuj kod

  1. Jeszcze w tym roku Platan Group otworzy nowy hotel w Zakopanem | Hotelarz, www.e-hotelarz.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  2. Zakopane: Dom Turysty przeszedł już do historii. Będzie tu hotel
  3. Wirtualna Polska: Zburzą legendarny Dom Turysty w Zakopanem IAR

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy