Dominic Toretto


Dominic Toretto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dominic Toretto – fikcyjny bohater, główna postać serii Szybcy i Wściekli. W jego rolę wciela się Vin Diesel, postać stworzył scenarzysta Gary Scott Thompson. Dom został wprowadzony w filmie Szybcy i Wściekli (2001). Pojawił się również w: Szybko i Wściekle (2009), Szybcy i Wściekli 5 (2011), Szybcy i Wściekli 6 (2013), Szybcy i wściekli 7 (2015) oraz Szybcy i wściekli 8 (2017). Na koncie ma także film krótkometrażowy Los Bandoleros (2009) oraz krótki występ w końcówce filmu Szybcy i Wściekli : Tokio Drift (2006).

Historia | edytuj kod

Dom to mechanik oraz przede wszystkim uliczny rajdowiec. Prowadził warsztat samochodowy w Los Angeles, podczas gdy jego siostra Mia Toretto opiekowała się rodzinnym sklepem w okolicy Echo Park. Dom miał własną drużynę wyścigową, w skład której wchodziła jego dziewczyna - Letty Ortiz, przyjaciel od dziecka Vince, a także Jessy i Leon. Największym wrogiem Dominica jest Johny Tran, Wietnamczyk który oferował Domowi współpracę. Od kiedy Johny przyłapał Doma w łóżku ze swoją siostrą, ich drogi się rozchodzą i oboje nie przepadają za sobą.

Jego życie ulega znaczącej zmianie odkąd poznaje Briana. Początkowo po splocie przypadkowych zdarzeń Brian i Dom zaprzyjaźniają się. Burzliwy rozwój wypadków w pierwszej części serii doprowadza do tego, że Dominic jest zmuszony ukrywać się za granicami USA. Dom po śmierci swojej dziewczyny - Letty, ponownie spotyka Briana, który wrócił do FBI. Brian prowadzi sprawę jej zabójstwa, jednak Dom sam chce znaleźć jej zabójcę. Dom ostatecznie pomaga Brianowi, zostaje jednak skazany na 25 lat więzienia. Zostaje uwolniony poprzez ryzykowną akcję samochodową Briana i Mii. Przez dłuższy czas w trójkę ukrywają się w Rio de Janeiro. Tam też Dom i Brian tworzą drużynę, która dokona napadu na miejscowego przedsiębiorcę, który ma w posiadaniu tyle pieniędzy, że przekupuje lokalną policję.

Kiedy po dłuższym czasie od akcji w Rio okazuje się, że dziewczyna Doma - Letty wcale nie umarła, ten reaktywuje zespół i udaje się z nim do Londynu. Ostatecznie akcja w Anglii pozwala Domowi i jego rodzinie wrócić do domu w Los Angeles.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dominic Toretto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy