Dominik Hieronim Radziwiłł


Dominik Hieronim Radziwiłł w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dominik Hieronim Radziwiłł herbu Trąby (ur. 4 sierpnia 1786 w Białej Podlaskiej, zm. 11 listopada 1813 w Lauterecken[1] w Nadrenii-Palatynacie, po odniesieniu rany w bitwie pod Hanau) – polski książę, ordynat i wojskowy.

Syn Hieronima Wincentego i księżniczki niemieckiej Zofii Doroty Fryderyki Thurn-Taxis, wolnomularz[2].

Był XI ordynatem na Nieświeżu i Ołyce, pułkownikiem wojsk polskich, właścicielem majątków: Birże, Dubinki, Słuck, Kopyl, VIII panem na Białej.

Po śmierci ojca w 1786 opiekował się nim stryj Karol, a po jego śmierci w 1790 Adam Czartoryski. Odziedziczył majątek stryja Karola. W 1804 r. otrzymał tytuł szambelana cara Aleksandra i osiadł w Nieświeżu. Miasto odbudował i rozbudował. Jego pasją były konie i dla nich wystawił luksusowe stajnie (marmury, gobeliny, zwierciadła).

W 1807 ożenił się z Izabelą Mniszchówną (trwało 14 dni), a wyjechał do swojego pałacu w Warszawie (obecnie Pałac Prezydencki) z Teofilą Starzeńską, z którą się ożenił w 1809 roku.

W 1810 r. wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego w randze pułkownika dowodząc 8 Pułkiem Ułanów. Car pod pretekstem niespłacania kredytu zajął mu majątki znajdujące się w zaborze rosyjskim. W VI 1812 r. wkroczył z Napoleonem do Wilna. Brał udział w wyprawie moskiewskiej Napoleona. Za udział w bitwie pod Smoleńskiem otrzymał Legię Honorową. Za odwagę w czasie walk w 1811 został odznaczony Orderem Świętego Huberta.

W październiku 1812 r. został majorem 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej. Brał udział w bitwie pod Lipskiem.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Lauterecken: Rundgang durch die Veldenzstadt | izi.TRAVEL, izi.travel [dostęp 2016-02-20] .
  2. Ludwik Hass, Sekta farmazonii warszawskiej, Warszawa 1980, s. 215.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dominik Hieronim Radziwiłł" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy