Dominium (Star Trek)


Dominium (Star Trek) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 4 lis 2020. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dominium – potężny sojusz grup planetarnych Kwadrantu Gamma w fikcyjnym wszechświecie Star Trek. W jego skład wchodzą trzy rasy, Zmiennokształtni, zwani założycielami, Vorta oraz wyhodowani sztucznie Jem'Hadar, służący za żołnierzy. W 2373 w chronologii serialu Star Trek: Stacja kosmiczna do Dominium przyłączyła się także Unia Kardasjańska.

Historia | edytuj kod

Dominium zostało założone dwa milenia temu przez zmiennokształtnych Założycieli, którzy kontrolowali setki planet. Mimo że Założycieli osobiście niemalże nie widywano, potęga Dominium była brutalnie wprowadzana przez Jem'Hadar, zapewniając przestrzeganie narzuconych przez nich praw. Dla przykładu, kiedy planeta w systemie planetarnym Teplan oparła się kontroli Dominium w 2172 r., Jem'Hadar ukarali populację planety przez uwolnienie zarazy, która spowodowała straszne cierpienia na wieki.

W 2340 r. Dominium podbiło planetę Yaderę 1. i T-Regorans w 2370 r. Dominium wprowadziło agentów do Kwadrantu Alfa, którzy to od 2370 r. przekazywali Dominium taktyczne informacje nt. Federacji i innych potęg Kwadrantu Alfa. Agenci ci, częstokroć Założyciele udający członków innych gatunków, pracowali także nad destabilizacją Kwadrantu Alfa, najwidoczniej przygotowując grunt pod inwazję Dominium. Dominium sprzeciwiło się napływowi kultur Kwadrantu Alfa do Kwadrantu Gamma, czego wyrazem było w 2370 r. zniszczonie kolonii Bajoran. Agenci Dominium pojmali w 2371 r. kilkoro członków kadry dowódczej USS Defiant w celu zbadania, jak silnie formy życia w Kwadrancie Alfa opierałyby się najazdowi Dominium na tę część Galaktyki. W 2373 r. Dominium zawarło sojusz z Unią Kardasjańską, dając Założycielom znaczącą twierdzę - przyczółek w Kwadrancie Alfa, co zwróciło uwagę nie tylko Federacji. Po zawarciu sojuszu, Jem'Hadar zaczęli gromadzenie okrętów i broni na Kardasji 1. przez cały 2373 rok. Inwazja Dominium była kontynuowana także na polu dyplomatycznym: pakty o nieagresji z Gwiezdnym Imperium Romulan i Bajoranami.

Federacja, obawiając się, że inwazja jest nieuchronna, zaminowała bajorański tunel podprzestrzenny, zapobiegając dalszym ruchom okrętów Dominium z Kwadrantu Gamma. Siły Dominium już znajdujące się w Kwadrancie Alfa odpowiedziały napaścią na Deep Space 9. Jako kontratak, siły Federacji i Klingonu zniszczyły stocznie statków kosmicznych Dominium na Torros III. Mimo zablokowania tunelu podprzestrzennego, siły Dominium zdołały wyrządzić spore straty siłom Federacji i Klingonu, w początkowych miesiącach 2374 r. Największe straty poniosła Gwiezdna Flota w systemie Tyra, gdzie okręty Jem'Hadar zniszczyły 98 okrętów Federacji. Potęga Kwadrantu Alfa została silnie załamana do czasu, gdy Gwiezdne Imperium Romulan zerwało pakt o nieagresji z Dominium. Szala zwycięstwa powoli zaczęła przechylać się na stronę Kwadrantu Alfa po zmasowanym ataku Romulan, Federacji i Klingonu na system Chin'toka, który to wyrwany został spod kontroli Kardasjan. Pomimo to, wsparte przez siły od zawsze wrogo nastawionej do Federacji (i innych potęg Kwadrantu Alfa) cywilizacji Breen, Dominium przemogło potęgi Kwadrantu Alfa, mimo że śmiercionośny wirus, wyhodowany przez naukowców Federacji dziesiątkował populację Założycieli i żołnierzy Jem'Hadar. Gdy Klingon, Federacja i Imperium Romulan wspólnie opracowały środki zaradcze na technologię Breen, mimo swej potęgi militarnej, Dominium zaczęło tracić grunt pod nogami.

Siły Dominium wycofały się na Kardasję 1. przyjmując strategię oblężniczą w nadziei utrzymywania potęg Kwadrantu Alfa w szachu na tyle długo, by móc nadrobić straty w okrętach i żołnierzach. Wyczuwając bezbronność Dominium, sojusznicy z Kwadrantu Alfa przypuścili desperacki atak, który przytłoczywszy Dominium zbiegł się ze zwróceniem się kardasjańskiego wojska przeciw Założycielom. Mimo tego przywódczyni Założycieli nie zamierzała poddać się - rozkazała bić się siłom Dominium do ostatniego. Jednakże, kiedy Odo - "dobry" Założyciel, pełniący rolę szefa ochrony Stacji DS9 - połączył się z nią, co uleczyło ją z śmiercionośnego wirusa stworzonego przez Sekcję 31 wywiadu Gwiezdnej Floty, zrozumiała ona dzięki gestowi zaufania ze strony Oda, że Założyciele mogą naprawdę żyć w pokoju z "opokami" Galaktyki. Dzięki temu przywódczyni rozkazała siłom Dominium poddać się. Poświęcenie Oda, który to dla pokojowego współżycia swych ziomków z Galaktyką porzucił przyjaciół i ukochaną, ostatecznie położyło kres konfliktowi Dominium z Kwadrantem Alfa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dominium (Star Trek)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy