Don’t Be Cruel


Don’t Be Cruel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Don’t Be Cruel – piosenka napisana przez Otisa Blackwella, którą w 1956 roku nagrał Elvis Presley. Wytwórnia RCA wydała ją jako singiel wraz z utworem „Hound Dog13 lipca 1956 r. Chociaż obie piosenki znalazły się wysoko w rankingach list przebojów, to wydano je później jedynie formie EP. Był to pierwszy singiel, który znalazł na szczycie wszystkich trzech list przebojów magazynu Billboard: pop, rhythm & blues oraz country & western. Acclaimed Music uznał ją za piątą najlepszą piosenkę 1956 roku[1].

W 2004 roku magazyn Rolling Stone sklasyfikował utwór na 197. miejscu listy 500. najlepszych piosenek wszech czasów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

2 lipca 1956 roku w studiu RCA w Nowym Jorku, odbyła się sesja, podczas której Elvis nagrał „Don’t Be Cruel”. Towarzyszył mu stały zespół w składzie: Scotty Moore (gitara prowadząca), Bill Black (bas), D. J. Fontana (perkusja) oraz grupa Jordanaires, która wspomagała partie wokalne. Gotowy materiał trafił do producenta Stevea Sholesa z RCA. Studio nagraniowe ujawniło, że wszystkie piosenki Elvis przygotował sam, co potwierdzili członkowie zespołu. Sam wybrał utwór, przerobił tekst, muzykę oraz aranżację na pianinie i wraz z zespołem nagrał dwadzieścia osiem wersji Don’t Be Cruel (numer 28 pojawił się na wydanym singlu). Podczas tej samej sesji zarejestrował jeszcze trzydzieści jeden wersji „Hound Dog” (numer 31 widnieje na zapisie) oraz utwór „Any Way You Want Me”.

Pierwszy raz Elvis i jego zespół wykonali ją podczas nagrania dla telewizji 9 września 1956 roku w programie Ed Sullivan Show. Później grali ją jeszcze dwukrotnie, 28 października tego samego roku i 6 stycznia 1957 r..

Singiel znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów magazynu Billboard 18 sierpnia 1956 r. i przez jedenaście tygodni utrzymywał się na szczycie.

Inne wersje | edytuj kod

Wielki sukces jaki odniósł „Don’t Be Cruel” w wykonaniu Elvisa Presleya, zainspirował dziesiątki wykonawców na całym świecie do włączenia go do swojego repertuaru lub nagrania własnej wersji.

Przypisy | edytuj kod

  1. Acclaimed Music, www.acclaimedmusic.net [dostęp 2017-11-22] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Don’t Be Cruel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy