Don Carlos (książę Asturii)


Don Carlos (książę Asturii) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Don Carlos (ur. 8 lipca 1545, zm. 24 lipca 1568) – syn Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii, i jego pierwszej żony - Marii Manueli Portugalskiej. Książę Asturii.

Przedstawiany przez część historiografii jako osoba chora umysłowo[1] i zdeformowana. Urodził się w pałacu w Valladolid, a jego matka zmarła kilka dni po jego narodzinach. Kiedy urósł stał się dumny, uparty, i szybko zaczął zdradzać oznaki choroby umysłowej. Problemy psychiczne były częste w domu Habsburgów, spowodowane były częstym zawieraniem związków małżeńskich w obrębie rodziny. Carlos miał czworo pradziadków, a powinien mieć ośmioro. Jego babka ze strony matki i dziadek ze strony ojca oraz jego dziadek ze strony matki i babka ze strony ojca, byli rodzeństwem, a jego dwie prababki były siostrami.

W 1559 Carlos został zaręczony z Elżbietą de Valois, córką króla Henryka II Walezjusza. Elżbieta poślubiła jednak kilka miesięcy później owdowiałego ojca Carlosa. Innymi kandydatkami na żony dla Carlosa były: Maria, królowa Szkotów, Małgorzata de Valois (młodsza siostra Elżbiety) i Anna Austriacka, kuzynka Carlosa, która ostatecznie została czwartą żoną Filipa II. Mimo choroby, w 1560 Carlos został następcą tronu Kastylii, a w 1563 - również Aragonii. W 1562 Carlos przeszedł szereg chorób, kiedy wyzdrowiał stał się okrutny i nieprzewidywalny, zaczął pić również publicznie. Nie lubił księcia Alba, ponieważ chciał zostać gubernatorem Niderlandów w jego miejsce. Darzył antypatią swojego ojca, którego najprawdopodobniej chciał zabić.[potrzebny przypis].

W styczniu 1568 Carlos planował uciec z Hiszpanii i spod władzy swojego ojca, ale został zatrzymany jeszcze zanim zdążył zrealizować swój plan. Został aresztowany na rozkaz ojca i prawdopodobnie zagłodzony na śmierć[2]. Po jego śmierci wytworzyła się romantyczna legenda o życiu infanta, w myśl której nieszczęśliwy Carlos był głęboko zakochany w swej macosze i byłej narzeczonej, królowej Elżbiecie de Valois. Pojawiły się spekulacje, jakoby to król zabił swego syna. Na podstawie tej historii Friedrich Schiller napisał dramat pt. Don Carlos, na kanwie którego powstała z kolei opera Giuseppe Verdiego.

Genealogia | edytuj kod


Przypisy | edytuj kod

  1. S. Grzybowski, Henryk Walezy, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk - Łódź 1985, s. 35.
  2. Zbigniew Wójcik „Wiek XVI-XVII” Warszawa 2008, s. 270.”
  3. Brat Katarzyny, brat cioteczny Jana III i Izabeli Portugalskiej.
  4. Siostra Jana III, siostra cioteczna Karola V i Katarzyny.
  5. Brat Izabeli Portugalskiej, brat cioteczny Karola V i Katarzyny.
  6. Siostra Karola V, siostra cioteczna Jana III i Izabeli Portugalskiej.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Don Carlos (książę Asturii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy