Don Roos


Don Roos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Don Roos (ur. 14 kwietnia 1955 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent, związany zarówno z kinem jak i telewizją.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w połowie lat pięćdziesiątych w Nowym Jorku. Uczęszczał do renomowanej katolickiej szkoły wyższej University of Notre Dame w stanie Indiana, gdzie przynależał do bractwa Phi Beta Kappa. Po ukończeniu studiów, przeniósł się do Los Angeles, gdzie zaczął tworzyć skrypty dla programów telewizyjnych. Początkowo utrzymywał się z zawodu procesora tekstu i po dziś dzień żartuje, że zajęcie to jest jego zawodowym planem awaryjnym.

W roku 1992 napisał scenariusz do thrillera Sublokatorka z Bridget Fonda i Jennifer Jason Leigh w rolach głównych. Wkrótce później zajął się także reżyserowaniem do swoich scenariuszy. Zadebiutował w 1998 roku komediodramatem Wojna płci, który rok później przyniósł mu nagrody Independent Spirit Award i Literary Award podczas PEN Center USA West Literary Awards. Roos jest także reżyserem dwóch innych filmów: Gry o miłość oraz Szczęśliwych zakończeń. Wszystkie z jego autorskich filmów w mniejszym lub większym stopniu zawierają motywy lesbijsko-gejowskie, a także motyw podróżowania. Jako scenarzysta, pełni również funkcję tzw. „script doctora” – współtwórcy dialogów czy innych elementów scenariusza filmowego, najczęściej umieszczanego poza czołówką gotowej produkcji.

Związany z aktorem Danem Bucatinsky'm, z którym wspólnie wychowuje adoptowaną córkę Elizę. Posiada dom w Irlandii[1].

Filmografia | edytuj kod

Filmografia nie uwzględnia projektów, we współtworzeniu których Roos pełnił funkcję „script doctora”.

reżyseria | edytuj kod

scenariusz | edytuj kod

produkcja | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Internet Movie Database (IMDb) – biografia Dona Roosa. (ang.) [dostęp 2009-04-01]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Don Roos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy