Donauinsel


Na mapach: 48°14′N 16°24′E/48,233333 16,400000

Donauinsel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Donauinsel – wyspa na Dunaju, długa, wąska wyspa w 22. dzielnicy Wiednia, Donaustadt, pomiędzy rzeką Dunaj w równoległym do rzeki kanałem Neue Donau. Wyspa mierzy 21,1 km i ma szerokość od 70–210 metrów.

Spis treści

Rekreacja | edytuj kod

Wyspa jest ulubionym terenem rekreacyjnym dla wielu Wiedeńczyków. Na jej brzegach znajdują się liczne bary, restauracje i kluby nocne. Jest również dobrym miejscem do jazdy na rowerze, rolkach, pływania na kajakach. Znajduje się tam również plaża zwana Copa Cagrana nawiązująca swą nazwą do plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Kagran jest częścią 22. dzielnicy w pobliżu Donauinsel. W południowej i północnej części wyspy znajdują się plaże dla nudystów, które są bezpłatne i dostępne dla każdego.

Festiwal | edytuj kod

Corocznie pod koniec czerwca na wyspie odbywa się Donauinselfest – międzynarodowy festiwal typu open air. 23 września 2008, w ramach Mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych wspólnie przez Austrię i Szwajcarię, na Donauinsel zorganizowano pierwszy w historii koncert Madonny w Austrii.

Ochrona przed powodzią | edytuj kod

Wyspa powstała w latach 1972–1988 jako „produkt uboczny” planu regulacji rzeki Dunaj. Ponieważ Dunaj przepływa bezpośrednio przez Wiedeń, przez wiele lat powodzie stanowiły istotne zagrożenie. Aby zabezpieczyć miasto przed powodziami, wykopano dodatkowy kanał, równoległy do głównego koryta rzeki tzw. Nowy Dunaj (niem. Neue Donau). Wykopana w tej sposób ziemia utworzyła wyspę.

Widok na Donauinsel z latarnią morską

Przypisy | edytuj kod

Widok na Copa Cagrana

Mapy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Donauinsel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy