Doncaster


Na mapach: 53°31′N 1°08′W/53,516667 -1,133333

Doncaster w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doncaster – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w obszarze metropolitalnym South Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Doncaster, nad rzeką Don (dopływ Ouse). Liczba mieszkańców miasta: 67 977[1] (w całym obszarze powiatu Doncaster ok. 290 tys.). Przez mieszkańców jest nazywane "Donny".

W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Robin Hood Airport Doncaster Sheffield. Centrum miasta od lotniska oddalone jest o około 15 minut drogi samochodem. W centrum miasta, w budynku sąsiadującym z dworcem kolejowym, znajduje się duże centrum handlowe Frenchgate, mieszczące na parterze dworzec autobusowy, z którego co godzinę kursuje autobus (linia x4). Poza tym są i inne hipermarkety oraz duże sklepy takie jak Tesco, Lidl oraz Asda. Doncaster jest ważnym węzłem kolejowym ze stacją Doncaster. Znajdują się tu również zakłady produkcyjno-naprawcze dla kolei brytyjskich. Jest tu także tor do wyścigów konnych, tzw. Racecourse. Oprócz tego w Doncasterze znajduje się największy kompleks wypoczynkowo-sportowy The Dome. Doncaster jest miastem przemysłowym, otoczonym dużą liczbą fabryk i dużych zakładów pracy zapewniających wiele miejsc pracy, co ściąga tu dużą liczba emigrantów z innych krajów. Znajduje się tu klub piłkarski Doncaster Rovers FC który występuje w III lidze angielskiej (Football League One).

Spis treści

Transport | edytuj kod

Transport drogowy | edytuj kod

W pobliżu miasta przebiegają autostrady M1, A1(M), M18 oraz M62.

Transport lotniczy | edytuj kod

Port Lotniczy Robin Hood Doncaster Sheffield został otwarty 28 kwietnia 2005. Lotnisko zostało stworzone po przebudowie dawnego Finningley RAF, które zamknięto w 1994. Lotnisko służy wielu celom dzięki pierwszemu właścicielowi Thomsonfly. Pierwszego dnia port lotniczy przyjął ponad 9000 pasażerów.

Transport morski | edytuj kod

Dzięki dobrym przeprawom promowym do portu w Hull możemy się dostać w mniej niż godzinę. Przewoźnik kursuje również do portów w Rotterdamie w Holandii i do Zeebrugge w Belgii.

Sport | edytuj kod

  • Doncaster Rovers FC

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2015-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Doncaster" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy