Dopełnienie bliższe


Dopełnienie bliższe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dopełnienie bliższedopełnienie odnoszące się do czasownika przechodniego. Przy zamianie ze strony czynnej na stronę bierną, staje się ono podmiotem mianownikowym zdania w stronie biernej[1]. Termin „dopełnienie bliższe” jest stosowany w niektórych opisach gramatycznych[2].

Spis treści

Język polski | edytuj kod

W języku polskim dopełnienie bliższe najczęściej wyrażane jest w bierniku (w zdaniach twierdzących) lub w dopełniaczu (w zdaniach przeczących). Sporadycznie może wystąpić w innych przypadkach, np. w narzędniku[1][3].

Przykłady: Chłopiec głaszcze kotkę. (dopełnienie bliższe w bierniku) Kotka jest głaskana przez chłopca. Ciocia nie kąpie dziecka. (dopełnienie bliższe w dopełniaczu) Dziecko nie jest kąpane przez ciocię. Policjantka kieruje ruchem. (dopełnienie bliższe w narzędniku) Ruch jest kierowany przez policjantkę.

Esperanto | edytuj kod

W esperanto dopełnienie bliższe oznaczane jest zawsze za pomocą końcówki -n. na przykład: Hundo mordas homon („Pies gryzie człowieka”)[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Bąk 1977 ↓, s. 419.
  2. Nagórko 2007 ↓, s. 113.
  3. Milewski 1967 ↓.
  4. Sylvan Zaft: Esperanto: język dla globalnej wioski Rozdział 16: Podstawowe trudności w Esperanto. [dostęp 2016-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-23)].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dopełnienie bliższe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy