Dorosłe dzieci (utwór muzyczny)


Dorosłe dzieci (utwór muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorosłe dzieci – utwór muzyczny zespołu Turbo skomponowany w roku 1982 a wydany w r. 1983 na płycie Dorosłe dzieci. Utwór skomponował Wojciech Hoffmann a słowa napisał profesjonalny autor tekstów Andrzej Sobczak[1]. Płyta z utworem sprzedała się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy[2]. Utwór zrealizowano w studiach Polskiego Radia w Szczecinie. Na liście przebojów Trójki przebojów piosenka zadebiutowała w lipcu 1982[2], zdobywając pierwsze miejsce w notowaniu z dnia 28 sierpnia[3].


Grzegorz Kupczyk, jeden z członków zespołu po latach tak opisał jej tworzenie:

Pamiętam doskonale ten moment. „Dorosłe dzieci” powstały na samym początku Turbo. Riff wpadł mi do głowy, gdy siedziałem w kinie Kosmos za ekranem i ćwiczyłem na gitarze. Przez dwa lata piosenka w tej formie była tylko na taśmie. Kiedy zaczęliśmy próby w nowym składzie, pomyślałem, że wspólnie z Andrzejem Łysowem uda się tę piosenkę ładnie zaaranżować na gitary. Od razu czuliśmy, że to będzie wielki przebój. Sprawdziło się[2].

Młodzi odbiorcy szybko zrozumieli utwór jako odzwierciedlający panujące wśród młodych rozczarowanie PRL-owską rzeczywistością[2] O ile spory polityczne dotyczyły głównie osób starszych, młodzi ludzie nie do końca wiedzieli, o co chodzi i czuli się zmuszeni do uczestnictwa w tej grze[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. To dzięki Niemu śpiewamy „Dorosłe dzieci”, „Przeżyj to sam” i inne piosenki. W: gloswielkopolski.pl [on-line]. [dostęp 2019-11-28].
  2. a b c d e Dorosłe dzieci mają 30 lat. W: Gos Wielkopolski [on-line]. [dostęp 2019-11-28].
  3. Lista przebojów Programu 3. W: lp3.polskieradio.pl [on-line]. [dostęp 2019-11-28].
Na podstawie artykułu: "Dorosłe dzieci (utwór muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy