Dowództwo Północne (Izrael)


Dowództwo Północne (Izrael) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dowództwo Północne (hebr. פיקוד הצפון, Pikud ha-Cafon; w skrócie Pacan) – sztab dowodzący jednostkami Sił Obronnych Izraela w północnej części państwa Izrael. Dowództwo ma swoją siedzibę w północnej części miasta Safed. Jego obszarem strategicznego dowodzenia jest Galilea, Wzgórza Golan oraz rejon granicy z Libanem i Syrią.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dowództwo Północne od 1948 roku miało za zadanie prowadzenie działań wojennych przeciwko Syrii i Libanowi. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku dowództwo było odpowiedzialne za zajęcie Wzgórz Golan i północnej części Samarii. Gdy we wrześniu 1970 roku Jordania wydaliła ze swojego terytorium palestyńskich terrorystów z Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Dowództwo Północne stanęło przed problemem nasilających się ataków prowadzonych z południowego Libanu. Podczas wojny Jom Kipur w 1973 roku Dowództwo powstrzymało syryjskie natarcie na Wzgórzach Golan, a po jego odparciu odzyskało stracone tereny.

W kolejnych latach Dowództwo Północne przeprowadziło kilka operacji militarnych w południowym Libanie, których celem było niszczenie palestyńskich organizacji terrorystycznych. Sytuacja ta doprowadziła do wybuchu wojny libańskiej w 1982 roku, podczas której Dowództwo kierowało operacjami w Libanie. W okresie tym siedziba dowództwa była przeniesiona z Nazaretu do Safedu. Od połowy lat 80. głównym przeciwnikiem w Libanie stał się Hezbollah. Starcia z tym ugrupowaniem nasiliły się po 1985 roku, gdy wojska izraelskie wycofały się z Libanu, pozostawiając na jego południu „strefę bezpieczeństwa” strzeżoną przez Armię Południowego Libanu. W okresie tym przeprowadzono kilka dużych operacji militarnych przeciwko Hezbollahowi. W 2000 roku nastąpiła likwidacja strefy i ostateczne wycofanie wojsk z południowego Libanu. Pomimo to napięcie na granicy nie uspokoiło się i w 2006 roku doszło do II wojny libańskiej[1].

Zadania | edytuj kod

Dowództwo Północne chroni i utrzymuje bezpieczeństwo północnych granic Izraela. W tym celu dowództwo nieustannie analizuje i poprawia koncepcje operacyjne północnego obszaru strategicznego, którego obrona musi obejmować współdziałanie wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wywiadu.

Dążąc do poprawienia skuteczności działania w sytuacjach awaryjnych lub na wypadek wojny, dowództwo wyciąga wnioski ze wszystkich incydentów granicznych, analizuje je i zdobyte doświadczenie przekazuje wszystkim podległym jednostkom. Utrzymywanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest możliwe dzięki nieustannemu utrzymywaniu czujności jednostek operacyjnych i gotowości wsparcia ze strony jednostek rezerwowych. Dowództwo nieustannie rozwija infrastrukturę logistyczną, która poszukuje rozwiązań dla zmieniających się zagrożeń[2].

Struktura | edytuj kod

Jednostki | edytuj kod

Struktura Dowództwa Północnego

Dowództwu Północnemu podległe są[3]:

Bazy wojskowe | edytuj kod

Dowództwu podlegają następujące bazy wojskowe:

Szefowie Dowództwa Północnego | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Udział w wojnach (hebr.). W: Israel Defense Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28].
  2. Zadania (hebr.). W: Israel Defense Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28].
  3. Siły ObronneS.O. Izraela Siły ObronneS.O., הכירו את פיקוד הצפון [dostęp 2020-05-22] .
  4. עוצבת געש 36, „Muzeum Jad la-Szirjon” [dostęp 2020-05-22] .
  5. MichalM. Danieli MichalM., מבנה צה"ל: המדריך המלא, „Mako”, 20 czerwca 2011 [dostęp 2020-05-22] .
  6. Dowódcy (hebr.). W: Israel Defence Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dowództwo Północne (Izrael)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy