Dowody zbrodni


Dowody zbrodni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dowody zbrodni (tytuł oryginalny Cold Case) – amerykański kryminalny serial telewizyjny przedstawiający pracę grupy detektywów filadelfijskiego wydziału zabójstw zajmujących się rozwiązywaniem niewyjaśnionych zagadek z przeszłości. W skład zespołu wchodzą zajmująca w nim centralne miejsce detektyw Lilly Rush, jej partner Scotty Valens, porucznik John Stillman oraz detektywi Will Jeffries, Nick Vera i Kat Miller.

Premiera serialu miała miejsce 28 września 2003 na amerykańskim kanale telewizyjnym CBS. Łącznie zrealizowano 156 odcinków (7 serii), każdy z nich trwa około 42 minuty. W Polsce prawa do emisji zakupiła telewizja TVN, która emituje serial od 2005 roku. 18 maja 2010 roku telewizja CBS poinformowała, że seria została anulowana[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

W rolach epizodycznych pojawili się m.in: Silas Weir Mitchell, Bitsie Tulloch, David Giuntoli, Nestor Carbonell, Roddy Piper.

Opis | edytuj kod

W wydziale zabójstw filadelfijskiej policji powstał specjalny zespół detektywów, zajmujący się rozwiązywaniem niewyjaśnionych morderstw, popełnionych wiele lat temu. Jest to możliwe głównie dzięki bystrej i ambitnej detektyw Lilly Rush, która posiada niezwykły instynkt, pozwalający jej uzyskać prawdę o zbrodni sprzed lat. W trakcie przesłuchania potrafi się wcielić w rolę córki kobiety chorej na Alzheimera, maltretowanej żony, alkoholiczki czy kobiety, która dokonała aborcji. Ułatwia to świadkom zwierzanie się z najskrytszych tajemnic. Podczas dochodzenia detektywi wiedzą, jakie są konsekwencje odgrzebywania przeszłości: rodziny ofiar ponownie cierpią, a mordercy zaczynają się obawiać zdemaskowania. Najważniejsze jest jednak to, aby żadna ofiara nie została zapomniana i doczekała się sprawiedliwości.

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Dowody zbrodni.

Muzyka | edytuj kod

Motywem przewodnim występującym w czołówce „Dowodów zbrodni” jest utwór „Nara” duetu E.S. Posthumus, który został zmodyfikowany przez kompozytora Michaela A. Levine’a. W każdym odcinku serialu wykorzystuje się muzykę z roku, w którym toczy się rozpatrywana przez detektywów sprawa. Utwory nawiązują do pokazanych w odcinku retrospekcji. Niektóre odcinki zawierają muzykę tylko jednego artysty, takich jak: Bruce Springsteen, U2, Johnny Cash, Nirvana, John Mellencamp, Bob Dylan, Tim McGraw, Frank Sinatra, John Lennon oraz Pearl Jam – muzyka tego zespołu została wykorzystana w dwóch odcinkach finału sezonu szóstego. W dwóch odcinkach ścieżka dźwiękowa została zaczerpnięta z musicaliThe Rocky Horror Picture Show” oraz „Kabaretu”.

 Osobny artykuł: Dowody zbrodni (ścieżka dźwiękowa).

Oglądalność w Stanach Zjednoczonych | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • Agnieszka Holland wyreżyserowała cztery odcinki serialu: 11. „Hubris” oraz 22. „The Plan” z sezonu 1, 10. „Justice” z sezonu 5, oraz 12. „Lotto Fever” z sezonu 6.
  • W 2007 roku, jeden z detektywów serialu, Scotty Valens (grany przez Danny’ego Pino) pojawił się gościnnie w serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku.
  • Najstarsza rozwiązana sprawa pochodzi z 1919 roku (odcinek „Torn”), detektywi rozwikłali okoliczności śmierci 18-letniej Frances.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. CBS anulowało 7 seriali, w tym „Ghost” i „Cold Case”. [dostęp 2010-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-22)].
  2. ABC Medianet. [dostęp 2007-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-08)].
  3. ABC Medianet
  4. ABC Medianet
  5. ABC Medianet. [dostęp 2009-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-31)].
  6. Full Series Rankings For The 2009-10 Broadcast Season
Dowody zbrodni
Na podstawie artykułu: "Dowody zbrodni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy