Dramat wojenny


Film wojenny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dramat wojenny) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Film wojenny Najdłuższy dzień z 1962

Film wojenny (dramat wojenny[1]) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów i innych powiązanych tematach. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

Termin film antywojenny używany jest czasem do opisania projektów filmowych, które wprowadzają widza w świat bólu i horroru wojny, często z politycznego lub ideologicznego punktu widzenia.

Historia tego gatunku sięga roku 1918; powstały wówczas niemy film Shoulder Arms (tytuł polski Charlie żołnierzem) w reżyserii Charliego Chaplina uchodzi za pierwszy filmowy obraz mówiący ściśle o tematyce wojennej.


Przypisy | edytuj kod

  1. Marek Hendrykowski: Słownik terminów filmowych. Poznań: Ars nova, 1994, s. 325. ISBN 83-85409-27-0.
Kontrola autorytatywna (gatunek filmowy):
Na podstawie artykułu: "Dramat wojenny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy