Draugas


Draugas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Draugas (pol. Przyjaciel) – gazeta ukazująca się w USA w języku litewskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Gazeta powstała w lipcu 1909 jako katolicki tygodnik emigrantów litewskich zamieszkałych w Pensylwanii i Illinois. Redakcja mieściła się początkowo w Wilkes-Barre (Pensylwania), w lipcu 1912 została przeniesiona do Chicago. Od 31 marca 1916 gazeta została przekształcona w dziennik i zaczęła ukazywać się 6 razy w tygodniu. Później dziennik miał 5 wydań tygodniowo, a od 2001 ukazuje się trzy razy w tygodniu, w soboty wychodzi magazyn Kultūra.

Wydawca | edytuj kod

Pierwszym wydawcą była organizacja litewskich księży katolickich Kunigų sąjunga. W 1916 powstała firma wydawnicza Draugo, z którą współpracowali księża marianie. W 1920 marianie przejęli gazetę, a następnie utworzono obecne wydawnictwo Lietuvių katalikų spaudos draugija z udziałem zarówno kleru, jak i ludzi świeckich.

Redaktorzy | edytuj kod

Pierwszym redaktorem naczelnym był ks. Antanas Kaupas, a w latach 1918–1921 tę funkcję pełnił. ks. Piotr Franciszek Buczys, późniejszy biskup tytularny Olympus, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od 2013 redaktorem naczelnym jest Ramunė Lapas.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Draugas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy