Drobna plamistość liści kukurydzy


Drobna plamistość liści kukurydzy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drobna plamistość liści kukurydzy lub antraknoza kukurydzy – grzybowa choroba roślin wywoływana przez workowca Kabatiella zeae[1].

Występowanie i szkodliwość | edytuj kod

Po raz pierwszy w Polsce chorobę tę zaobserwowano w 1980 r. Obecnie występuje w całym kraju, ale najbardziej poraża rośliny w północnej i środkowej części kraju, natomiast w południowych częściach kraju pojawia się w nasileniu w lata wilgotne i chłodne. Na wystąpienie choroby oprócz warunków pogodowych ma wpływ uszkodzenie liści na skutek żerowania szkodników[1].

Infekcja sprzyja atakowaniu kukurydzy przez inne grzyby np wywołujące zgorzel podstawy łodygi. Jeżeli choroba wystąpi wcześnie to kukurydza w sierpniu może już dojrzeć, co powoduje stratę plonu rzędu 10% oraz pogorszenie jakości np sporządzanej z niej kiszonki[2].

Objawy | edytuj kod

Choroba atakuje liście, a w przypadku silnego porażenia również pochwy liściowe i liście okrywowe kolb. Początkowo choroba objawia się występowaniem na liściach małych i prześwitujących punkcików, następnie pojawiają się małe okrągłe lub owalne plamy (1–4 mm średnicy ) o jasnobrunatnym pierścieniu i prześwitującą zewnętrzną obwódką. Później środek plamki wysycha, a jasnobrunatny pierścień zmienia kolor na czerwonobrunatny. Początkowo plamy na liściu są pojedyncze, ale szybko rozprzestrzeniają się zajmując całą powierzchnię. Przy silnym porażeniu następuje przedwczesne zamieranie liści, a czasami nawet całych roślin[3].

Epidemiologia | edytuj kod

Zarodniki wywołujące chorobę zimują na ziarnie i resztkach pożniwnych. Wiosną tworzą na nich acerwulusy, w których powstają zarodniki konidialne[3]. Rozprzestrzeniają się w czasie wilgotnej pogody zakażając siewki młodej kukurydzy. Okres inkubacji trwa 7-10 dni[1].

Zwalczanie | edytuj kod

Zwalczanie antraknozy polega na zaprawianiu ziarna siewnego, zaorywaniu resztek pożniwnych, przestrzeganie 4-letnich przerw w uprawie kukurydzy na tym samym polu oraz stosowaniu fungicydów[2][4]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Zofia Fiedorow, Barbara Gołębniak, Zbigniew Weber: Choroby roślin rolniczych. Poznań: Wyd. AR Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, 2008. ISBN 978-83-7160-468-3.
  2. a b Lisowicz Franciszek, Tekiela Agata: Szkodniki i choroby kukurydzy oraz ich zwalczanie. W: Technologia uprawy kukurydzy. Andrzej Dubas (red.). Wydawnictwo Wieś Jutra, 2004. ISBN 83-89503-17-4.
  3. a b red.: Selim Kryczyński i Zbigniew Weber: Fitopatologia. Tom 2. Choroby roślin uprawnych. Poznań: PWRiL, 2011, s. 312, 313. ISBN 978-83-09-01077-7.
  4. Zofia Fiedorow, Zbigniew Weber: Choroby Roślin Uprawnych. Medix Plus, 1996. ISBN 83-905672-4-5.
Na podstawie artykułu: "Drobna plamistość liści kukurydzy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy