Drobnołuszczak czarnołuskowy


Drobnołuszczak czarnołuskowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drobnołuszczak czarnołuskowy (Pluteus pseudorobertii M.M. Moser & Stangl) – gatunek grzybów należący do rodziny łuskowcowatych (Pluteaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pluteus, Pluteaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonim: Pluteus pseudorobertii M.M. Moser (1953)[2].

Nazwę polską podał Władysław Wojewoda w 2003 r, wcześniej gatunek ten znany był pod nazwą łuskowiec czarnołuskowy[3].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica 2–5 cm, początkowo jest łukowaty lub stożkowaty, później rozpostarty i posiada tępy garb. Powierzchnia początkowo o barwie jasno-skórzastej lub siwosk-órzastej, później-ciemniejsza – brązowosiwa do czarniawej. Wierzchołek delikatnie łuskowaty i lekkim oliwkowym odcieniu[4].

Blaszki

U młodych okazów białe, o ostrzach delikatnie ząbkowanych, potem siwawe o odcieniu kości słoniowej, lub łososiowo-różowe[4].

Trzon

Wysokość 2–5 cm, grubość 0,3–0,7 cm, walcowaty, pełny, zwarty, podstawa nieco zgrubiała Powierzchnia na młodych owocnikach biaława, później żółtawo-skórzasta, w dolnej części oliwkowo-sina[4].

Miąższ

W kapeluszu i w górnej części trzonu białawy, w dolnej części trzonu ma kolor kości słoniowej. Zapach i smak stęchły[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Występuje tylko w Europie i jest bardzo rzadki. Opisano jego stanowiska w Norwegii, w Niemczech Zachodnich i w Polsce[3]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający[5].

Rośnie w lasach liściastych na ziemi lub na silnie zbutwiałym drewnie, głównie pod takim gatunkami drzew, jak olcha, brzoza brodawkowata i buk[3].

Gatunki podobne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-15].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-15].
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
Na podstawie artykułu: "Drobnołuszczak czarnołuskowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy