Drobnoporek mleczny


Drobnoporek mleczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hymenofor Okaz o żółtej barwie Żółknące pory

Drobnoporek mleczny (Postia tephroleuca (Fr.) Jülich) – gatunek grzybów z rodziny Dacryobolaceae[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji: Postia, Dacryobolaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1821 r. Elias Fries nadając mu nazwę Polyporus tephroleucus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1982 r. Walter Jülich, przenosząc go do rodzaju Postia[1].

Synonimów naukowych jest 22. Niektóre z nich[2]:

  • Bjerkandera cinerata P. Karst. 1890
  • Boletus tephroleucus (Fr.) Spreng. 1827
  • Oligoporus tephroleucus (Fr.) Gilb. & Ryvarden
  • Polyporus tephroleucus Fr. 1821

Nazwę polską podał Władysław Wojewoda w 2003 r., przez S. Domańskiego gatunek ten opisywany był jako białak mleczny lub białak popielaty[3].

Morfologia | edytuj kod

Owocnik

Jednoroczna huba o mięsistej konsystencji. Do podłoża przyrasta bokiem. Owocniki wyrastają pojedynczo lub w nielicznych skupiskach. Pojedynczy ma średnicę do 10 cm i grubość do 4 cm, brzeg ostry[4]. Kształt wachlarzowaty, konsolowaty lub półkolisty. Skórka zbudowana jest ze strzępek o żelatynowej konsystencji, początkowo promieniście włókienkowata, później gładka, czasami nierówna i guzkowata. Barwa górnej powierzchni kapelusza początkowo biała, później szarobiaława, popielatoszarawa i rogowoszarawa. Wysychając żółknie[5].

Hymenofor

Rurkowaty, znajduje się na dolnej stronie owocnika. Rurki mają długość 3-8 mm, ich pory są bardzo drobne, okrągławe lub wydłużone. Mają średnicę 0,15-0-6 mm (na 1 mm mieści się ich zazwyczaj 4-6). Hymenofor jest białawy i tylko na porozrywanych brzegach żółtawy[5].

Miąższ

Miękki, mięsisty, biały i nie zmieniający barwy po uszkodzeniu. Nie posiada zapachu, smak łagodny, czasami kwaskowaty[5].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy monomityczny. Strzępki kontekstu cienkościenne lub umiarkowanie grubościenne, z licznymi przegrodami, niektóre gęsto rozgałęzione. Mają szerokość 3–8 μm. Strzępki tramy głównie cienkościenne, o szerokości 2–4 μm, ze sprzążkami. Brak cystyd i innych płonych elementów hymenium. Podstawki zgrubiałe, 4–sterygmowe, o rozmiarach 14–16 × 4–5 μm ze sprzążkami w podstawie. Zarodniki cylindryczne, lekko zakrzywione, bezbarwne, gładkie, nieamyloidalne, o rozmiarach 4,5–6 × 1–1,5 μm[6].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Notowany jest w Ameryce Północnej, Azji i Europie – tutaj najliczniej[7]. W Polsce podano wiele jego stanowisk w piśmiennictwie naukowym. Według W. Wojewody nie jest zagrożony[3].

Występuje na martwym drewnie drzew iglastych i liściastych, szczególnie na brzozie brodawkowanej, buku, olszy i jodle. Owocniki wyrastają od sierpnia do października[3].

Znaczenie | edytuj kod

Grzyb niejadalny. Jest saprotrofem rozwijającym się na martwym drewnie[5]. Powoduje brunatną zgniliznę drewna[6].

Gatunki podobne | edytuj kod

Jest kilka bardzo podobnych morfologicznie grzybów o białym owocniku i mięsistej konsystencji.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2020-11-18]  (ang.).
  2. Species Fungorum [dostęp 2013-10-18]  (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ​ISBN 83-89648-09-1
  4. Asgrauwe kaaszwam (Oligoporus tephroleucus). [dostęp 2015-01-12].
  5. a b c d Warmia i Mazury. Drobnoporek popielaty. [dostęp 2013-10-18].
  6. a b Mycobank. Postia tephroleuca. [dostęp 2016-11-09].
  7. Discover Life Maps [dostęp 2016-01-10] .
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Drobnoporek mleczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy