Drobnoszczękie


Drobnoszczękie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drobnoszczękie (Micrognathozoa) – typ mikroskopijnych, morskich zwierząt bezkręgowych, do którego zalicza się jeden tylko znany gatunek: Limnognathia maerski. Charakteryzuje się skomplikowanym aparatem szczękowym wytworzonym z wyrostków kutykularnych. Razem ze szczękogębymi (do których jest podobny), wrotkami i kolcogłowami grupowane są w taksonie Gnathifera.

Odkrycie tego gatunku miało miejsce w 2000 roku, a dokonali go dwaj duńscy naukowcy – R. Kristensen i P. Funch[2], znani już z wprowadzenia do systematyki zwierząt innego typu: lejkogębców.

Do charakterystycznych cech tych niewielkich zwierząt zalicza się obecność czułych na dotyk szczecin na całym ciele, na stronie brzusznej znajdują się lokomotoryczne ciliofory. Ciało składa się z głowy, tułowia i odwłoku. W części głowowej znajduje się aparat gardzielowy, tułów ma charakterystyczny harmonijkowaty kształt, a na grzbietowej stronie odwłoku mieści się okresowo funkcjonujący odbyt. Grzbietowa strona ciała pokryta jest charakterystycznymi płytkami. Drobnoszczękie rozmnażają się partenogenetycznie. Wszystkie znalezione dotychczas osobniki to samice.

W gardzieli Micrognathozoa znajduje się skomplikowany aparat szczękowy. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, składa się z 15 niezależnych elementów, połączonych mięśniami o również bardzo finezyjnej budowie. To właśnie struktura szczęk zadecydowała w dużym stopniu o utworzeniu dla L. maerski nowego typu zwierząt.

Przypisy | edytuj kod

  1. Micrognathozoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Kristensen, R. M., & P. Funch. Micrognathozoa: A new class with complicated jaws like those of Rotifera and Gnathostomulida. „Journal of Morphology”. 246, s. 1-49, 2000 (ang.). 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Drobnoszczękie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy