Droga Staromorawska


Droga Staromorawska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Droga Staromorawska dochodząca do Przełęczy Staromorawskiej

Droga Staromorawska (dawniej niem. Altmährische Strasse) – górska droga leśna w Masywie Śnieżnika, w gminie Stronie Śląskie, (powiat kłodzki).

Spis treści

Przebieg i opis | edytuj kod

Droga leśna w Sudetach Wschodnich, na obszarze Masywu Śnieżnika, prowadząca przez teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego od Przełęczy Staromorawskiej do przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna[1]. Trasa ma długość 2,1 km przy różnicy wzniesień poniżej 30 m[1]. Drogą Staromorawską nazwany jest odcinek starej drogi pomiędzy Przełęczą Staromorawską a Przełęczą Płoszczyna, która w średniowieczu prowadziła z Bolesławowa na Przełęcz Płoszczyna, grzbietem Zawady wznoszącym się nad Bolesławowem[1]. Jest starszą drogą od Drogi Morawskiej[1].

Historia | edytuj kod

Droga znana była już w średniowieczu i do XIX wieku miała bardzo ważne znaczenie handlowe oraz stanowiła połączenie ośrodków przemysłowych po obu stronach gór. Po wybudowaniu Drogi Morawskiej znaczenie drogi spadło. Nad drogą, na północnym zboczu wzniesienia Rykowisko w pobliżu Przełęczy Płoszczyna, pod koniec wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie zbudowały ziemno-żwirowe szańce nazwane "Szwedzkimi Szańcami", których pozostałości zachowały się do dziś i widoczne są z zielonego szlaku prowadzącego na Śnieżnik[1]. W obecnym czasie droga jest prawie nieuczęszczana i zaliczana jest do zapomnianych dróg w Masywie Śnieżnika.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 81, 82. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Droga Staromorawska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy