Droga krajowa nr 20 (Polska)


Droga krajowa nr 20 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 20droga krajowa w północnej Polsce o długości ok. 318 km przebiegająca w środkowej i wschodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz zachodniej części województwa pomorskiego. Droga ta łączy Pomorze Zachodnie z Pomorzem Gdańskim i dalej pośrednio z Warmią i Mazurami, przez co stanowi szlak turystyczny. Prowadzi w kierunku północno-wschodnim przez obszary Pojezierza Pomorskiego; Pojezierze Ińskie z Ińskim Parkiem Krajobrazowym, Pojezierze Drawskie z Drawskim Parkiem Krajobrazowym, Pojezierze Bytowskie oraz Pojezierze Kaszubskie. Do 1945 r. odcinek między Stargardem a Bytowem był częścią niemieckiej drogi Reichsstraße 158.

Spis treści

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 20 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[2]

Główne miejscowości położone przy drodze nr 20 | edytuj kod

Planowane prace | edytuj kod

  • Budowa nowego mostu nad rzeką Studnicą w Miastku[5].

Uwagi | edytuj kod

  1. W latach 70. doszło do kolejnej reformy numeracji dróg państwowych – niektóre z nich otrzymały oznaczenia T<numer> (np. T8), zniesione w 1985 roku po reformie sieci.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 18 stycznia 1972 r. w sprawie dopuszczenia do ruchu na drogach publicznych niektórych ciężkich pojazdów. (M.P. z 1972 r. nr 10, poz. 75)
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)
  3. Jedno z najbardziej zakorkowanych miast na Pomorzu ma już obwodnicę
  4. Budowa obwodnicy Kościerzyny w ciągu DK20
  5. Artykuł Dziennika Bałtyckiego „Powiat bytowski. Nie będzie kompleksowej modernizacji drogi krajowej nr 20. Tylko nowy most i „łata"” (pol.). [dostęp 2012.07.12].
Drogi krajowe w Polsce
  1. Obecnie nieuwzględnione w rozporządzeniu regulującym sieć dróg krajowych
Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 20 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy