Droga krajowa nr 24 (Polska)


Droga krajowa nr 24 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 24 (DK24) – droga krajowa klasy GP[2] biegnąca między Pniewami a Rudnicą k. Gorzowa Wielkopolskiego, o długości 73 km. Odcinek tej drogi na terenie województwa wielkopolskiego posiada metrowej szerokości pobocza asfaltowe. Przebiega przez dwa województwa, tzn. lubuskie i wielkopolskie. Za pomocą DK92 oraz S3 łączy stolice tychże województw, Poznań i Gorzów Wielkopolski, a poprzez DK22 może połączyć je także z Kostrzynem nad Odrą. W maju 2014 zmienił się przebieg drogi krajowej w okolicy Skwierzyny – trasa poprowadzona została nową obwodnicą od strony południowo-wschodniej, częściowo wspólnym odcinkiem z drogą ekspresową S3.

Spis treści

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 24 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[3]

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie DK24 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu: Drogi krajowe (pol.). gddkia.gov.pl, 2018. [dostęp 2018-08-31].
  2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)
Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 24 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy