Droga krajowa nr 44 (Polska)


Droga krajowa nr 44 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 44 (DK44) – droga krajowa klasy GP oraz klasy G[1] przebiegająca przez województwo śląskie oraz małopolskie. Jest jedną z pięciu dróg, obok DW780, A4, DK79, DK94, łączących Górny Śląsk z Krakowem, a także najbardziej wysuniętą na południe spośród wymienionych. Omija konurbację katowicką od strony południowej, łącząc na jej terenie Gliwice z Mikołowem, Tychami, Bieruniem, Oświęcimiem i Krakowem. Odgrywa szczególnie ważną rolę dla miast leżących w zachodniej Małopolsce, ponieważ łączy je z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Obszar, który przecina DK44, jest uprzemysłowiony.

Spis treści

Klasa drogi | edytuj kod

Droga posiada parametry klasy GP na odcinku Gliwice – Mikołów – Tychy – Oświęcim oraz klasy G na odcinku z Oświęcimia przez Zator i Skawinę do Krakowa[1].

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 44 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[2]

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia i klasyfikacje:

Przemysł, gospodarka, restauracje i sklepy przy DK44 | edytuj kod

W Tychach przy DK44 położone są takie firmy jak: Kompania Piwowarska (Tyskie Browary Książęce) oraz fabryka Fiat Auto Poland. W Mikołowie znajdują się hipermarket Auchan i bar szybkiej obsługi McDonald’s, z kolei w Tychach lokale McDonald’s i KFC oraz Śląska Giełda Kwiatowa.

Węzły drogowe i skrzyżowania z ważnymi szlakami komunikacyjnymi | edytuj kod

Obecnie trasę tę przecina autostrada A1, autostrada A4, droga krajowa nr 1, droga krajowa nr 81 i droga krajowa nr 28. Oprócz tego drogę tę przecina 11 dróg wojewódzkich, a w przyszłości trasę tę ma przeciąć droga ekspresowa S1 (Bieruń i Oświęcim).

Szerokość trasy | edytuj kod

Trasa posiada dwie jezdnie w Mikołowie (odcinek wspólny z drogą krajową nr 81 oraz od węzła z DK81 do granicy Mikołowa z Tychami) oraz w Tychach (na wiadukcie w Tychach-Wilkowyjach nad torami kolejowymi, na węźle z drogą krajową nr 1 i obwodnica Bierunia Starego wybudowana dla celów fabryki Fiata). Na pozostałych odcinkach jest jednojezdniowa o parametrach 1+1, 1+2 oraz 1+3, a na mikołowskim odcinku DK44 znajduje się kilka niebezpiecznych zakrętów.

DK44 jako obwodnica | edytuj kod

Droga krajowa nr 44 jest obwodnicą dla miast Mikołów, Bieruń Stary, Skawina oraz częściowo Oświęcimia. DK44 jest również uważana za południową obwodnicę GOP‑u.

Oprócz tego w ramach budowy drogi ekspresowej S1 MysłowiceBielsko-Biała ma powstać też południowa obwodnica Bierunia Nowego, która prawdopodobnie wejdzie w część DK44.

Miasta leżące na trasie DK44 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)
Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 44 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy