Droga krajowa nr 45 (Polska)


Droga krajowa nr 45 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 45droga krajowa klasy GP oraz klasy G[2] o łącznej długości 217 km prowadząca przez województwa: łódzkie, śląskie i opolskie. Posiada wspólny odcinek z drogą nr 42 pomiędzy Praszką a Kluczborkiem o długości ok. 22 km. Jej główną zaletą jest szybkie połączenie z granicą z Czechami w Chałupkach omijające GOP oraz ROW od strony zachodniej, jednak z możliwością bezproblemowego przejazdu do tych dwóch aglomeracji.

Spis treści

Klasa drogi | edytuj kod

Trasa posiada parametry klasy GP na odcinku Kędzierzyn-KoźleKrapkowiceOpoleBierdzanyKluczbork, zaś parametry klasy G na odcinkach:

 • Zabełków – Krzyżanowice – Racibórz – Kędzierzyn-Koźle
 • Kluczbork – Praszka – WieluńZłoczew (S8, węzeł „Złoczew”)[2]

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat arteria posiadała różne oznaczenia i kategorie:

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 45 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[4]

Szczegóły przebiegu | edytuj kod

Na odcinku OpoleChałupki droga biegnie niemal równolegle do Odry. Wcześniej przecina m.in. drogę nr 74 i drogę nr 11, co gwarantuje miejscowościom leżącym na trasie drogi 45, połączenie z prawie całą siecią polskich dróg krajowych. Bezkolizyjnie przecina także autostradę A4 w węźle "Dąbrówka" nieopodal miejscowości Dąbrówka Górna. Droga 45 łączy drogę S8 z drogą nr 78. Biegnie przez rolnicze tereny Kotliny Raciborskiej, następnie doliną Odry, za Krapkowicami po zachodniej stronie zostawia Bory Niemodlińskie. Centrum Opola omija po drugiej stronie Odry, krzyżuje się na obwodnicy Opola z drogą nr 46 i 94), skręcając na niej w prawo, w kierunku wschodnim. Po paru kilometrach skręca na północ w kierunku Kluczborka, poprzez tereny Równiny Opolskiej. Po zachodniej stronie omija Bory Stobrawskie. W miejscowości Bierdzany, ponownie skręca na północ i częściowo przez las, północnym skrajem Równiny Opolskiej biegnie do Kluczborka, w którym przebiega w pobliżu jego centrum. Za miastem przecina drogę nr 11, a następnie dociera do Gorzowa Śląskiego i do Praszki. Za Praszką droga przebiega po wschodniej stronie Wyżyny Wieluńskiej. W Wieluniu krzyżuje się z drogą nr 74, a po około 20 km dociera do Złoczewa, gdzie na węźle w ciągu drogi ekspresowej S8 kończy swój bieg. Kilka kilometrów przed Złoczewem droga przebiega na złożu węgla brunatnego[5], którego eksploatacja przez KWB Bełchatów jest wstępnie zakładana na lata 2023-2050[6].

Droga krajowa 45 Wieluń: skrzyżowanie DK45 (ul Kopernika, za skrzyżowaniem Sieradzka) z ulicą Wojska Polskiego i Kaliską. Fragment ulicy Sieradzkiej w Wieluniu Wieluń: skrzyżowanie ulicy Sieradzkiej (DK45) z DK74 (ulice: B. Głowackiego i Traugutta) Wieluń: skrzyżowanie ulicy Kopernika (DK45) i Piłsudskiego (DK43) z ulicą Śląską. Fragment ulicy Sieradzkiej w Wieluniu Fragment ulicy Sieradzkiej w Wieluniu Most w ciągu DK45 nad rzeką Pyszną Rondo ulic Kozielskiej, Głubczyckiej, Londzina, Mariańskiej i Mikołaja w Raciborzu – skrzyżowanie DK 45, DW 416 oraz DW 935

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 45 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Pod Złoczewem może powstać nie tylko kopalnia, ale i elektrownia – Wieluń – NaszeMiasto.pl, wielun.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
 2. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
 3. Zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 18 stycznia 1972 r. w sprawie dopuszczenia do ruchu na drogach publicznych niektórych ciężkich pojazdów. (M.P. z 1972 r. nr 10, poz. 75)
 4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)
 5. http://www.igo.wroc.pl/foresight/plansze/11.jpg Górniczy-geologiczny model odkrywki "Złoczew"
 6. Bełchatów spogląda na węgiel w Złoczewie – Dziennik Łódzki
 7. a b Olesno: Obwodnica Praszki. Inwestor poparł wariant południowy – 12 stycznia 2009
 8. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny
 9. Błyskawiczna obwodnica w opolskiem :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
 10. Poborszów > Otwarcie obwodnicy 17 grudnia – nto.pl, www.nto.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
 11. Potrzebna, ale kosztowna – nto.pl, www.nto.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 45 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy