Droga krajowa nr 50 (Polska)


Droga krajowa nr 50 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 50droga krajowa docelowo klasy A, S i GP (obecnie tylko GP[1]), przebiegająca w całości przez województwo mazowieckie stanowiąca otwartą od północy obwodnicę aglomeracji warszawskiej w odległości od centrum Warszawy wahającej się od 29 km nieopodal miejscowości Glinki do 84 km w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie też kończy swój przebieg. Ze względu na swoją nietypową trasę, droga 50 dwa razy przecina Wisłę: w Wyszogrodzie oraz w Górze Kalwarii. Na odcinku Ostrów Mazowiecka – Ciechanów rolę obwodnicy pełni droga krajowa nr 60.

Ze względu na duże natężenie ruchu ciężkiego (droga pełni funkcję Tranzytowej Obwodnicy Warszawy) droga została gruntownie zmodernizowana i wybudowano obwodnice Mińska Mazowieckiego, Mszczonowa, Sochaczewa, Żyrardowa, Góry Kalwarii oraz kilku innych miejscowości (Chynów, Drwalew, Młodzieszyn, Słomczyn, Stojadła). W planach znajduje się także budowa obwodnicy Kołbieli[2].

Na odcinku Ostrów Mazowiecka (S8) – Grójec (S7) – Mszczonów (S8), łączy Via Baltica z południowymi odcinkami głównych dróg krajowych. Podobną rolę pełni dla DK2 i A2.

Spis treści

Autostrada A50 | edytuj kod

Na odcinku od planowanego Centralnego Portu Lotniczego do Mińska Mazowieckiego od południowej strony zaplanowano budowę nowego przebiegu o parametrach autostrady.

 Osobny artykuł: Autostrada A50 (Polska).

Droga ekspresowa S50 | edytuj kod

Zaplanowano budowę nowej trasy o parametrach drogi ekspresowej, biegnącej od planowanego Centralnego Portu Lotniczego przez Sochaczew, Wyszogród i Radzymin do okolic Mińska Mazowieckiego.

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S50 (Polska).

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 50 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[3]

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 50 | edytuj kod

Arynów Stojadła Góra Kalwaria Most na Wiśle w Górze Kalwarii

Przypisy | edytuj kod

  1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. SISKOM: SISKOM - Droga krajowa nr 50 (pol.).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Informacje o Drodze Krajowej nr 50 na stronie SISKOM

Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 50 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy