Droga krajowa nr 7 (Polska)


Droga krajowa nr 7 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 7droga krajowa klasy S oraz klasy GP[3] prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Arteria bywa czasem nazywana drogą E7, ze względu na to, że przed reformą sieci drogowej w 1985 roku znaczna część trasy obecnej „siódemki” istniała jako szlak międzynarodowy E7.

Spis treści

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 7 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi[4]:

Droga ekspresowa S7 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S7 (Polska).

Droga na odcinkach StraszynNapierki (203 km), ZakroczymCzosnów (14,6 km), Głuchów – granica województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego (96,1 km), Skarżysko-Kamienna – granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego (91,65 km), MyśleniceLubień (16 km) oraz na kilku krótszych fragmentach ma status drogi ekspresowej S7.

Szczegóły przebiegu | edytuj kod

Przebieg w Gdańsku | edytuj kod

Obecnie droga nr 7 rozpoczyna się na rondzie łączącym ją z drogą nr 20 w Żukowie i prowadzi w kierunku Gdańska drogą oznaczaną w latach 90. jako 219, a w granicach Gdańska (jako S7) przebiega trasą południowej obwodnicy Gdańska, i łączy Koszwały na wschodnich przedmieściach Gdańska, przez dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce z obwodnicą trójmiejską w Straszynie na węźle Gdańsk-Południe[5].

Przebieg w Warszawie | edytuj kod

Droga nr 7 przez Warszawę prowadzi Wisłostradą (ul. Pułkowa, Wybrzeże Gdyńskie), Trasą Armii Krajowej (wspólny odcinek z drogą nr 8), al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskimi i trasą Salomea-Wolica. Całkowita długość odcinka drogi 7 w obrębie Warszawy wynosi 21,2 km[6].

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Bezpieczeństwo | edytuj kod

„Siódemka” jest jedną z najniebezpieczniejszych dróg krajowych w Polsce. Według danych policji w 2007 roku odnotowano na niej 765 wypadków drogowych co było najwyższą wartością dla polskich dróg krajowych (taka sama liczba wypadków miała miejsce na drodze nr 1) w których zmarło 170 a odniosło rany 1157 osób, które to wartości były najwyższe spośród wszystkich dróg krajowych w Polsce. Rok później (w 2008) liczba wypadków zmniejszyła się do 696 (co było drugą najwyższą wartością dla dróg krajowych w Polsce zaraz po drodze nr 1 – 738) w których zmarło 157 (najwięcej w Polsce) a odniosło rany 929 osób (druga pod względem liczby ofiar wartość dla polskich dróg krajowych po drodze nr 1 – 993). Dla porównania w wypadkach drogowych do których doszło na liczącej 230 km drodze nr 78 w 2007 r. zmarło 19 osób co nawet przy wzięciu pod uwagę różnicy w długości jest wartością dużo niższą[7].

Droga krajowa nr 7 w kulturze | edytuj kod

Od numeru drogi pochodzi tytuł piosenki Jana Krzysztofa Kelusa Ballada o szosie E7 nawiązująca do działalności KORu po wydarzeniach radomskich. Kazik Staszewski w piosence pod tytułem „Piosenka o mławskiej policji” (album Mars napada) opowiada fikcyjną historię swojej podróży Drogą krajową nr 7 (opisaną w utworze przy pomocy potocznego określenia szosa gdańska), w tym o zatrzymaniu przez tytułową policję drogową z Mławy za złamanie prawa i przepisów. Podróż drogą nr 7 jest również wątkiem przewodnim w powieści Ziemowita Szczerka Siódemka[8].

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie nr 7 | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Wjazd tylko w kierunku Warszawy; wyjazd tylko w kierunku Grójca.
  2. Tylko wjazd w kierunku Krakowa.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Michal Halabica: Droga ekspresowa S7 (ang.). [dostęp 2013-09-08].
  2. a b c d e f g h i j k l m n Na niektórych odcinkach ustalono i oznakowano lokalny pikietaż, więc pikietaż w opisie przebiegu drogi jest niespójny.
  3. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878).
  5. Obwodnica będzie – tylko kiedy? – Gdańsk, Gdynia, Sopot.
  6. Google: Wisłostrada, 05-092 Łomianki do Trasa Salomea-Wolica. Mapy Google. [dostęp 2017-06-26].
  7. Komenda Główna Policji, Wypadki Drogowe w Polsce w 2008 roku, s. 22, Warszawa 2009.
  8. Ziemowit Szczerek - Siódemka (pol.). ha.art.pl. [dostęp 2015-03-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 7 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy