Droga krajowa nr 94 (Polska)


Droga krajowa nr 94 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Droga 94 w Wielkiej Wsi (woj. małopolskie) Droga 94 w Modlniczce (woj. małopolskie) Droga nr 94 w Olkuszu Rondo w Dębicy (DK94) Węzeł (ul. Wielicka) DK94 z A4 w Krakowie

Droga krajowa nr 94droga krajowa klasy GP oraz częściowo G[1], będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4 i w związku z tym jest potocznie nazywana przez kierowców starą czwórką. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie.

Spis treści

Klasa drogi | edytuj kod

Droga posiada klasę GP na prawie całej długości – wyjątkiem jest odcinek od węzła Krzywa do Prochowic, który posiada klasę G[1].

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 94 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi[2]:

Stosowne oznakowanie odcinka o dopuszczalnym nacisku na oś do 10 ton (znak E-15f) występuje we Wrocławiu.

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 94 | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878).
Na podstawie artykułu: "Droga krajowa nr 94 (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy