Droga wojewódzka nr 678


Droga wojewódzka nr 678 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga wojewódzka nr 678 (DW678) – droga wojewódzka o długości 52 km położona całkowicie w województwie podlaskim.

Przebieg | edytuj kod

Jest to trasa łącząca Białystok z Wysokiem Mazowieckiem. Przebiega przez powiat wysokomazowiecki (gminy: miasto Wysokie Mazowieckie, gmina Wysokie Mazowieckie, gmina Sokoły) i powiat białostocki (gminy: gmina Łapy, gmina Turośń Kościelna, gmina Juchnowiec Kościelny, gmina Białystok, miasto Białystok).

Alternatywa dla DK8 i S8 | edytuj kod

Droga ta wraz z odcinkiem drogi krajowej nr 66 ZambrówWysokie Mazowieckie stanowi alternatywną trasę z Zambrowa do Białegostoku.

Opis trasy | edytuj kod

Most nad Narwią

Na trasie znajdują się 2 przejazdy kolejowe (w Kruszewie-Brodowie i w Baciutach), kilka mostów nad rzekami Ślina, Narew i Awissa. Trasa liczy 5 skrzyżowań z drogami wojewódzkimi i krajowymi. Jest ona drogą jednojezdniową, z wyjątkiem dwujezdniowych odcinków w granicach administracyjnych miasta Białystok oraz 2,3 kilometrowego odcinka od granic administracyjnych Białegostoku do miejscowości Horodniany.

Planowana jest zmiana przebiegu trasy, by biegła przez Łapy i stamtąd wraz z DW681 do Białegostoku, w celu wyprowadzenia ruchu ciężkiego z Narwiańskiego Parku Narodowego, Łupianki Starej i Tołcz oraz usprawnienia transportu z Wysokiego Maz. do Łap i Białegostoku. Obecnie trwa budowa obwodnicy Łap i dwujezdniowej trasy Łapy - Białystok, powstała również obwodnica Księżyna i dwujezdniowy odcinek przez Horodniany i Kleosin do stolicy woj. podlaskiego.

Na podstawie artykułu: "Droga wojewódzka nr 678" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy