Druga Komisja José Barroso


Druga Komisja José Barroso w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Druga Komisja José BarrosoKomisja Europejska, która działalność rozpoczęła 9 lutego 2010 (w momencie zatwierdzenia jej składu przez Parlament Europejski). Jej przewodniczącym był José Manuel Barroso.

Nowa Komisja miała rozpocząć urzędowanie w listopadzie 2009, jednak jej zatwierdzenie zostało wstrzymane w związku z opóźnieniem ratyfikacji traktatu lizbońskiego, a następnie wycofaniem się bułgarskiej kandydatki na stanowisko komisarza. Do czasu zatwierdzenia sprawami bieżącymi kierowała ustępująca Komisja.

Skład Komisji Europejskiej | edytuj kod

W pierwotnym, proponowanym przez José Barroso, składzie Komisji Europejskiej Bułgarię miała reprezentować Rumjana Żelewa, obejmując tekę komisarza ds. pomocy humanitarnej. Po informacjach ujawnionych przez „Financial Times Deutschland”, że Bułgarka w swoim oświadczeniu majątkowym miała zataić dochody z kilku przedsiębiorstw, z którymi była związana, 19 stycznia Rumjana Żelewa wydała oświadczenie, w którym rezygnowała z ubiegania się o to stanowisko. Ponadto w czasie przesłuchania jej w Parlamencie Europejskim zarzucono jej brak przygotowania merytorycznego do tej funkcji. Socjaliści, liberałowie i zieloni zadeklarowali, że zagłosują przeciwko całemu składowi KE, jeśli jej kandydatura nie zostanie wycofana. Na jej miejsce rząd Bułgarii wskazał Kristalinę Georgievą, pełniącą funkcję wiceprezesa Banku Światowego.

1 lipca 2014 czterech komisarzy zrezygnowało z funkcji w związku z objęciem mandatów w Europarlamencie VIII kadencji.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Druga Komisja José Barroso" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy