Dry county (prawo)


Dry county (prawo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa Stanów Zjednoczonych z zaznaczonymi hrabstwami w których obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych (czerwone), lub ograniczenia w sprzedaży (żółte)

Dry county (tłum. dosł. suche hrabstwo) – nazwa odnosząca się do tych hrabstw w Stanach Zjednoczonych, w których władze lokalne zakazały sprzedaży jakichkolwiek napojów alkoholowych[1][2][3]. Zakaz obejmuje sprzedaż alkoholu zarówno w sklepach, jak i w punktach gastronomicznych, a większość hrabstw znajduje się w tzw. Pasie biblijnym[4]. Zakaz taki obejmuje niektóre hrabstwa w ośmiu stanach Stanów Zjednoczonych. Są to Arkansas, Georgia, Kansas, Kentucky, Mississippi, Dakota Południowa, Tennessee i Teksas[2]. Teren Stanów Zjednoczonych w którym obowiązuje prohibicja obejmuje około 10% powierzchni kraju zamieszkałego przez około 18 mln mieszkańców[1]. W Arkansas restrykcyjne prawo względem alkoholu obowiązuje w 37 z 75 hrabstw[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych została wprowadzona przez Kongres w 1919 roku poprzez uchwalenie 18. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych 19 stycznia 1919 roku z jednorocznym okresem karencji[5]. Uchylenie jej przegłosowano, na wniosek ówczesnego prezydenta Franklina Roosevelta, mocą 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych 20 lutego 1933 roku. Poprawka weszła w życie 5 grudnia 1933 roku, gdy trzy czwarte stanów ją ratyfikowało[6]. Jednak zniesienie prohibicji nie było jednomyślne i wiele lokalnych społeczności w dalszym ciągu ją wspierało[1]. Mocą lokalnego prawa na poziomie stanu oraz hrabstwa w wielu miejscach ze względu na światopogląd zdecydowano o kontynuacji prohibicji[2][1], która przetrwała do czasów obecnych[7].

Rozmieszczenie hrabstw | edytuj kod

Przeciwieństwem dry countywet county (pl. mokre hrabstwo), w których nie ma ograniczeń w sprzedaży alkoholu wprowadzonych lokalnym prawem. Pośrednim rodzajem hrabstw są moist county, w których istnieją regulacje polegające na zakazie sprzedaży alkoholu w wybranych miejscowościach, miastach, townships i innych mniejszych jednostkach administracyjnych[1].

Uwagi | edytuj kod

  1. Stany nie wymienione w zestawieniu nie wprowadziły ograniczeń w sprzedaży alkoholu.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Dry Counties: Prohibition Counties in the US Today (ang.). Alcohol problems and Solution. [dostęp 2018-02-14].
  2. a b c d e Dry Counties Of The United States (ang.). WorldAtlas. [dostęp 2018-02-14].
  3. a b Where in the United States you can’t purchase alcohol (ang.). Washington Post. [dostęp 2018-02-14].
  4. Where Not To Visit: The US Guide To Dry Counties (ang.). Geekologie. [dostęp 2018-02-14].
  5. Robert P. George and David A. J. Richards: Common Interpretation, The Eighteenth Amendment (ang.). National Constitution Center. [dostęp 2018-02-14].
  6. Franklin D. Roosevelt, 187 – Proclamation 2065–Repeal of the Eighteenth Amendment (ang.). The American Presidency Project. [dostęp 2018-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-13)].
  7. Check out the states with the most dry counties – as if Prohibition never ended (ang.). [dostęp 2018-02-14].
  8. a b c Wet and Dry Counties (ang.). National Alcoholic Beverage Control Association. [dostęp 2018-02-15].
Na podstawie artykułu: "Dry county (prawo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy