Duża gwiazda


Na mapach: 52°32′58,4″N 17°07′53,8″E/52,549556 17,131611

Duża Gwiazda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Duża gwiazda) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Duża Gwiazda (na czerwono zaznaczono Trakt Bednarski, na niebiesko Trakt Poznański, a żółtym kwadratem dojście Linii Bucka) Charakterystyczny dla Puszczy Zielonki drogowskaz szlakowy przy Dużej Gwieździe

Duża Gwiazda – skrzyżowanie ośmiu traktów komunikacyjnych i dróg leśnych, zlokalizowane w środkowej części Puszczy Zielonka, około 1,6 km na wschód od wsi Zielonka.

Na Dużej Gwieździe krzyżują się m.in. historyczne puszczańskie trakty: Trakt Poznański i Trakt Bednarski (ten pierwszy był szlakiem pielgrzymkowym do sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej). Dochodzą tu też: Linia Bucka i Kisówka. Nieco na wschód rozciągają się tereny rezerwatu Las Mieszany w Nadleśnictwie Łopuchówko. Duża Gwiazda jest węzłem szlaków rowerowych (Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, Duży Pierścień Rowerowy przez Puszczę Zielonkę i Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-3).

Przy skrzyżowaniu ustawiony jest kamień pamiątkowy ku czci prof. Bogusława Fruzińskiego – współtwórcy Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zielonka. Głaz posadowiono w ulubionym rewirze łowieckim profesora w dniu 3 listopada 2009, z inicjatywy współpracowników. Na kamieniu wyryty jest wizerunek głuszca z łacińskim napisem Facultas Silvae Culturae[a].

Zobacz też | edytuj kod

W pobliżu:

Uwagi | edytuj kod

  1. Napisy na głazie in situ

Bibliografia | edytuj kod

  • Tomasz M. Sobalak, Lokalne nazwy terenowe funkcjonujące w Puszczy Zielonka, w: praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011, s.149
Na podstawie artykułu: "Duża gwiazda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy