Duala (miasto)


Na mapach: 4°03′N 9°41′E/4,050000 9,683333

Duala (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duala (ang., fr. Douala) – największe miasto Kamerunu, stolica Regionie Nadmorskim i departamentu Wouri, ważny port morski nad Zatoką Gwinejską oraz lotnisko międzynarodowe i krajowe. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 3. Aglomerację zamieszkuje około 2 milionów ludzi.

Douala stanowi główny ośrodek komunikacyjny i handlowy kraju. Przez jego port przechodzi większość kameruńskich towarów eksportowych, m.in. kakao, kawa. Przez Doualę przechodzą także towary z sąsiedniego Czadu, który nie ma dostępu do morza.

Historia | edytuj kod

Duala powstała jako osada ludu Duala jako ośrodek handlowy. W 1868 powstała tu niemiecka faktoria, która stała się centrum niemieckiej ekspansji kolonialnej w tej części Afryki. W 1884 Niemcy zawarli układ z władcami Duali i ogłosili ustanowienie niemieckiego protektoratu Kamerunu. Duala była stolicą tego terytorium aż do 1922. Pod koniec tego okresu, na początku I wojny światowej Kamerun został zajęty przez wojska brytyjskie i francuskie. Od 1919 Duala wchodziła w skład francuskiego terytorium mandatowego Kamerunu.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto portowe):
Na podstawie artykułu: "Duala (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy