Duch (film 1982)


Duch (film 1982) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duch (ang. Poltergeist) – amerykański horror w reżyserii Tobe’a Hoopera[1], dziś uważany za film kultowy. W Stanach Zjednoczonych ukazał się 4 czerwca 1982 roku.

Obok Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974) jest uznawany za najlepszy film wyreżyserowany przez Hoopera.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Amerykańskie małżeństwo, Steve i Diana Freelingowie, wraz z dziećmi wprowadza się do nowego domu. Wkrótce potem zaczynają dziać się dziwne, niewyjaśnione rzeczy, dzieci zostają zaatakowane przez – jak sądzą rodzice – ducha. Małżeństwo niedługo później dowiaduje się, iż dom został wybudowany na terenie starego cmentarza (Steve jest pracownikiem firmy, która zbudowała ten dom). Tajemniczy mieszkańcy posiadłości porywają w zaświaty najmłodszą córkę Freelingów, Carol Anne.

Obsada | edytuj kod

Pozostałe informacje | edytuj kod

Film ten wywołał ogromne zainteresowanie wśród widzów. Zostały nakręcone jeszcze dwie jego kontynuacje, które – wspólnie z oryginałem – złożyły się na filmową serię; w trzech segmentach cyklu grała ta sama aktorka – Heather O’Rourke. Duża liczba aktorów oraz członków ekipy realizacyjnej zginęła w dziwnych okolicznościach po nakręceniu filmu, toteż zaczęto mówić o „Klątwie Poltergeista” (ang. Poltergeist Curse).

Początkowo rolę Carol Anne Freeling miała zagrać Drew Barrymore, siostrzenica Stevena Spielberga.

Ciekawostki | edytuj kod

Aktorki Heather O’Rourke (Carol Anne) oraz Dominique Dunne (Dana) są pochowane na tym samym cmentarzu. Dominique została zamordowana w 1982 roku przez swojego chłopaka, a Heather zmarła sześć lat później z powodu złej diagnozy – kolki jelitowej.

Głos tytułowego „Ducha” to w istocie przerobiony ryk lwa z logo wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.

Ręce, które zrywają skórę z twarzy jednego z bohaterów filmu – parapsychologa, należą do Stevena Spielberga. Spielberg (scenarzysta) jako niespodziankę dla swojego przyjaciela George’a Lucasa umieścił też w pokoju dziecięcego bohatera dużo figurek z filmu Gwiezdne wojny.

W scenie duszenia Robbie'go (Oliver Robins) przez klauna jego ręce były bardzo silnie złączone i chłopiec naprawdę zaczął się dusić. Reżyser Tobe Hooper oraz Spielberg uważali, że młody aktor świetnie improwizuje, ale kiedy jego twarz stała się purpurowa, szybko zdjęli mu ręce klauna z szyi. Sekwencję tę sparodiowano dotkliwie w komedii Keenena Ivory’ego Wayansa Straszny film 2.

Szkielety, które zaatakowały Diane (JoBeth Williams), były prawdziwe. Aktorka dowiedziała się o tym dopiero po nakręceniu sceny. Z uwagi na sporą liczbę urządzeń elektrycznych w jednej ze scen kręconych w basenie JoBeth Williams bała się wskoczyć do wody. Aby przekonać ją, że nie ma się czego obawiać, do basenu wskoczył Spielberg i rzekł: „Jeżeli coś się sknoci, oboje się usmażymy”. Taktyka poskutkowała.

Polska premiera filmu przypadła na 15 października 1984 r. Dystrybucją filmu w Polsce zajęła się Centrala Dystrybucji Filmów. Autorem plakatu został Jakub Erol.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

W roku 1983 film nominowano do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy montaż efektów dźwiękowych, najlepsze efekty wizualne oraz najlepsza muzyka oryginalna. Steven Spielberg i Frank Marshall odebrali Saturna za najlepszy horror, Dorothy J. Pearl odebrała Saturna za najlepszą charakteryzację, a Zelda Rubinstein została nagrodzona Saturnem za najlepszą aktorkę drugoplanową. Poza tym film był nominowany do Saturna w trzech innych kategoriach: najlepsza aktorka, reżyser i muzyka. Richard Edlund dostał BAFTĘ za efekty specjalne.

Wyróżnienia Amerykańskiego Instytutu Filmowego | edytuj kod

Remake | edytuj kod

Pod koniec 2006 roku zapowiedziano powstanie remake’a filmu. Projekt miał zostać zrealizowany w zastępstwie trzeciego sequela – zatytułowanego Poltergeist IV: Kayeri, do którego scenariusz napisał Clint Morris i którego reżyserii ostatecznie się nie podjęto[2]. W 2008 roku wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer obwieściła, iż na reżysera remake’a wytypowano Vadima Perelmana. Scenariusz mieli napisać Juliet Snowden i Stiles White[3]. Ostatecznie jednak reżyserem filmu został Gil Kenan, a autorem scenariusza David Lindsay-Abaire. Film trafił do kin w maju 2015[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Od momentu premiery filmu pojawiają się ciche spekulacje, jakoby brak porozumienia pomiędzy Tobe'm Hooperem a Stevenem Spielbergiem (scenarzystą, producentem i montażystą) przyczynił się do ostatecznego zrealizowania większości materiału przez Spielberga.
  2. Paweł Marczewski (28 listopada 2006 r.). Poltergeist – remake zamiast kontynuacji”. Filmweb.pl. Dostęp: 2 sierpnia 2009 r.
  3. Vadim Perelman to Direct MGM's New 'POLTERGEIST' (ang.). Reuters, 2008-09-03. [dostęp 2015-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
  4. Poltergeist (2015) w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Duch (film 1982)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy