Duero


Duero w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duero (hiszp. Duero, wym. [ˈdweɾo]; port. Douro, wym. [ˈdoɾu]; łac. Durius) – rzeka w Hiszpanii i Portugalii o długości 895 km[2][3], na odcinku około 130 kilometrów jest rzeką graniczną między tymi krajami[2]. Najbardziej zasobna w wodę na Półwyspie Iberyjskim i druga pod względem długości (po Ebro)[2]. Obszar źródłowy w Górach Iberyjskich na wysokości 2080 m n.p.m. w masywie Sierra de Urbión, na północny zachód od miasta Soria w Hiszpanii[2].

Początkowo płynie w kierunku południowym, poniżej miasta Almazán po czym przyjmuje kierunek zachodni, następnie płynie w obniżeniu pomiędzy Górami Iberyjskimi (Sistema Ibérico) i Kordylierą Centralną (Sistema Central). Przepływa przez wyżynę Starej Kastylii po czym na zachodnim krańcu Mesety Iberyjskiej tworzy kanion o długości ok. 100 km i głębokości do 400 m. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego na terenie Portugalii, tworząc estuarium. Duże wahania stanu wód (średni przepływ ok. 570 m³/s; maksymalny – do 20 000 m³/s, minimalny – 20-30 m³/s, w lecie). Wykorzystywana do nawadniania i w hydroenergetyce. W dolnym biegu rzeki liczne winnice, w tym znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO region winiarski Alto Douro[4].

  • Główne dopływy:

prawe: Pisuerga, Esla, Sabor, Tua, Tâmega, Valderaduey
lewe: Adaja, Águeda, Tormes, Huebra

  • Największe ośrodki miejskie położone nad rzeką:

Hiszpania: Soria, Zamora
Portugalia: Porto

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Instituto Nacional de Estadistica: Entorno físico y medio ambiente (pol.). [dostęp 2015-06-17].
  2. a b c d e f g Duero, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-06-17] .
  3. a b Encyclopædia Britannica: Douro River (ang.). [dostęp 2015-06-17].
  4. UNESCO/CLT/WHC and Advisory Body Evaluation: Alto Douro Wine Region (ang. • fr. • ros. • hiszp. • jap.). World Heritage List. [dostęp 2014-10-09].
Kontrola autorytatywna (rzeka):
Na podstawie artykułu: "Duero" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy