Dulówka


Dulówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dulówkapotok, prawostronny dopływ Krzeszówki[2] o długości 12,56 km[3].

Potok płynie w powiatach chrzanowskim i w krakowskim. Wypływa z Wyżyny Olkuskiej w Psarach. W górnym biegu wpada do niego Psarka. Płynie przez Karniowice w kierunku południowym do Rowu Krzeszowickiego. W Dulowej skręca na wschód i płynie skrajem Puszczy Dulowskiej poprzez Wolę Filipowską do Krzeszowic, gdzie przyjmuje Filipówkę i uchodzi do Krzeszówki.

Dulówka jest miejscem występowania pstrąga potokowego, a dwa jego źródła („Bialny Dół” i „Buk”) są ujęciami wody pitnej.[potrzebny przypis]

Dulówka w XIX wieku i wcześniej nazywana była również Pazdewnikiem [4]

Przypisy | edytuj kod

  1. Dulówka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-06-22].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 59. [dostęp 2017-06-22].
  3. Dulówka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-22].
  4. Full text of "Powiat Chrzanowski w W.Ks. Krakowskiem; monografia historyczno-geograficzna", archive.org [dostęp 2017-11-17]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dulówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy