Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej


Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej (ros. Государственная дума Федерального собрания Российской Федерации, Государственная дума, ГД) – nazwa izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej (Zgromadzenia Federalnego). Składa się z 450 deputowanych wybieranych w demokratycznych wyborach na 5-letnią kadencję.

Obecnie zasiada w niej 339 deputowanych z partii Jedna Rosja, 42 z partii komunistycznej (KPRF), 23 z partii Sprawiedliwa Rosja i 40 z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (Władimira Żyrynowskiego)[1]. Duma Państwowa wraz z Radą Federacji tworzy Zgromadzenie Federalne (parlament). Duma jako parlament Rosji została reaktywowana po rozwiązaniu ZSRR. Pierwsze wybory do Dumy odbyły się 12 grudnia 1993 wraz z wyborami do Rady Federacji i referendum konstytucyjnym. Kadencja pierwszej Dumy trwała 2 lata. Kolejne wybory odbywały się w 1995, 1999 i 2003 r.

W 2007 wybory odbyły się po raz pierwszy spośród kandydatów z list partyjnych, przy progu wyborczym 7% – do 2005 próg wynosił 5%, a deputowani byli wybierani po połowie z list partyjnych i według ordynacji większościowej w okręgach jednomandatowych.

Pracami Dumy kieruje przewodniczący i jego zastępcy, przy czym każda frakcja lub grupa deputowanych może wysunąć zastępcę przewodniczącego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Frakcje w Dumie Państwowej-oficjalna strona Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (izba niższa):
Na podstawie artykułu: "Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy