Dwór Kwiatów Kwitnących Nocą


Dwór Kwiatów Kwitnących Nocą w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Trylogii Kusziela autorstwa Jacqueline Carey, Dwór Kwiatów Kwitnących Nocą, znany także jako Dwór Nocy, odnosi się do trzynastu Domów na Mont Nuit w Mieście Elui, domu Sług Naamy, najbardziej eliternego przybytku sakralnych prostytutek w Terre d'Ange.

Spis treści

Struktura | edytuj kod

Każdy Dom ma swój własny kanon i motto, odnoszące się do powodów, w które wierzą ich mieszkańcy dla których Naama oddawała się prostytucji.

Każdy Dom jest prowadzony przez dujena/dujennę, najwyższego rangą adepta, który jest wspomagany przez swojego zastępcę.

Życie w Dworze Nocy podlega rygorystycznej dyscyplinie. Większość adeptów zostaje wprowadzona do Domów we wczesnym dzieciństwie, urodzona lub wychowana w nich. W wieku lat dziesięciu dujen decyduje czy adept zostanie w Domu, w którym się wychował, czy też zostanie sprzedany do innego Domu który będzie bardziej pasował do jego/jej cech. Nauka rozpoczyna się w wieku lat trzynastu, kiedy dzieci zaczynają naukę sztuk zmysłowości i uwodzenia, zgodnych z kanonem ich Domu. Szkolenie rozpoczyna się od Pokazu, podczas którego adepci są świadkami seksualnego obrzędu pomiędzy dwoma innymi adeptami - jest to wtajemniczenie w sztuki. Pokaz jest świętą ceremonią, otwartą dla wszystkich, którzy mają ochotę w nim uczestniczyć i zawsze w rytuale tym bierze udział tradycyjna para składająca się z mężczyzny i kobiety.

Adepci uznawani są za dorosłych po ukończeniu szesnastego roku życia. Nowi Adepci debiutują kiedy ich dziewictwo zostaje zlicytowane. Po zawarciu pierwszego kontraktu Adept spłaca swój dług wobec domu i zaczyna zarabiać pieniądze na wykonanie swojej marki. Marka jest znakiem Sługi Naamy, tatuażem pokrywającym całe plecy. Jest powiedziane iż Naama drapała plecy swoich partnerów, a tatuaż jest wykonywany na jej cześć i pamiątkę. W Dworze Nocy, członkowie jednego Domu noszą ten sam motyw. Pieniądze przeznaczone na markę odkładane są z darów klientów (zazwyczaj są to pieniądze), które nie są opłatą dla domu, ale darem dla Adepta. Kiedy adept ukończy swoją markę może wtedy opuścić Dom lub w nim pozostać oddając część dochodów Domowi. Zgodnie z tradycją, dujen Domu musi obejrzeć i zaakceptować markę zanim zostanie ona ukończona.

Domy Dworu Nocy | edytuj kod

Cereus | edytuj kod

W Cereusie cenią kruchość i przemijające piękno. Motto "All loveliness fades".

Dom Cereusa został założony jako pierwszy z trzynastu domów przez Enediela Vintesoira, mniej więcej 600 lat przed wydarzeniami opisanymi w Strzale Kusziela. Jego dujen reprezentuje Dom Nocy w sądzie miejskim. Kiedy Fedra nó Delaunay po raz pierwszy przybyła do Domu Ceresua, Miriam Bouscerve, starsza kobieta z siwymi włosami i szarymi bystrymi oczami, była jego duejną. Przywilejem Domu Cereusa jest urządzanie Zimowego Balu Maskowego, która jest jedną z najświetniejszych imprez w ciągu roku.

Innym ważnym wydarzeniem, które miało swoje miejsce w Domu Cereusa było przyjęcie urodzinowe Księcia Baudoina, na którym Melisanda Szachrizaj wynajęła Dom na całą noc, płacąc wynagrodzenie dla wszystkich adeptów, tak że żaden gość nie spotkał się z odmową.

Z Domu Cereusa wyszło wiele indywidualności.

Znane osoby powiązane z Domem Cereusa | edytuj kod

Calantia jest jedną z towarzyszek Fedry z dzieciństwa; została sprzedana do Domu Orchidei.

Cecylia Laveau-Perrin jest byłą adeptką tego Domu.

Donatien to chłopiec, którego marka została kupiona przez Dom Cereusa. Donatien wychował się w Domu Mandragory i wyniósł stamtąd obawę przed tym miejscem i jego adeptami. Podczas Zimowego Balu Maskowego obsługiwał gości razem z Fèdrą.

Ellyn jest jednym z dzieci, z którymi wychowała się Fèdra. Podczas Zimowego Balu Maskowego obsługiwała gości razem z Fedrą.

Etienne jest jednym z dzieci, z którymi wychowała się Fedra. Jest on przyrodnim bratem Ellyn. Ponieważ był zbyt młody by służyć podczas Balu, spędził tę noc w pokoju dziecinnym.

Jacynt to chłopiec, którego marka została zakupiona przez Dom Cereusa. Podczas Zimowego Balu Maskowego obsługiwał gości razem z Fèdrą.

Jareth Moran był zastępcą dujeny Miriam Bouscerve kiedy Fèdra przybyła do Domu po raz pierwszy, a po śmierci Miriam stał się dujenem.

Julietta to jedno z dzieci, z którymi wychowała się Fedra. Jej marka została wykupiona przez Dom Dalii.

Miriam Bouscerve jest dujeną Domu w czasie kiedy Fedra przybyła do niego: starszawa, z siwymi włosami i szarymi oczami.

Fèdra nó Delaunay wychowywała się w Domu Ceresua do swoich dziesiątych urodzin.

Suria to adeptka Domu, która w swej młodości odgrywała rolę Królowej Zimy podczas Zimowego Balu Maskowego. Później została zastępcą Jaretha Morana.

Dalia | edytuj kod

Adeptów tego Domu cechują godność i królewskość; motto to "Upright and unbending". Dom Dalii utrzymuje, że kiedy Naama oddała się Królowi Persji, obdarzała go swymi względami jak królowa. W roku gdy Fèdra służyła na Zimowym Balu Maskowym, Dom Dalii przybrał się w złotogłów rzucając wyzwanie Domowi Cereusa.

Dzika Róża | edytuj kod

Charakterystyczne cechy tego Domu to geniusz, śpiew i przedstawienia, natomiast ich motto brzmi: "Tworzyć znaczy żyć". Dzika Róża opłaca aktorów, poetów, artystów, muzyków, tancerzy, akrobatów i projektantów ubrań. W Domu tym mówi się, iż Naama oczarowała Króla Persji słodyczą swojego śpiewu. W roku, w którym Fèdra nó Delaunay obsługiwała gości na Zimowym Balu Maskowym, adepci Dzikiej Róży wystąpili jako kompania Cyganów. Trupa adeptów Dzikiej Róży jest odpowiedzialna za bezlitosny żart na Joscelinie Verreuili, kiedy ten podążył za Fèdrą do Progu Nocy.

Znane osoby powiązane z Domem Dzikiej Róży | edytuj kod

Jafet nó Dzika Róża-Vardennes, który pochodzi z Dzikiej Róży stał się znanym dramatopisarzem. jego sztuka Namiętność Naamy została wystawiona przed Królem Ganelonem.

'Favrielle nó Dzika-Różajest adeptką, która upadła przed swoim debiutem w ten sposób, że nabawiła się blizny (niektórzy mówią iż nie był to wypadek). Została projektantką ubrań, zaprojektowała strój Fedry, w którym ta wystąpiła podczas swojego powrotu do Służby Naamie. Fedra wykupiła markę Favrielli, tak że ta mogła rozpocząć działalność na swoją własną rękę.

Gencjana | edytuj kod

Kanon tego domu to mistyczna czystość duszy. W Domu tym utrzymuje się że Naama była tą czystością wypełniona kiedy kładła się z Królem Persji. Motto Domu to "Truth and vision". Adepci tego Domu szukają wizji i interpretują sny, część z nich zostaje kapłanami Elui. Podczas Zimowego Balu Maskowego, na którym Fèdra nó Delaunay obsługiwała gości, Dom Gencjany wystąpił w strojach wróżbitów.

Heliotrop | edytuj kod

Kanonem domu jest oddanie i miłość, a mottem "Thou, and no other". Dom Heliotropu utrzymuje że kiedy Naama położyła się z Królem Persji, pławiła się w miłości jak w słońcu.

Jaśmin | edytuj kod

Przyjemność i zmysłowość to cechy charakterystyczne dla tego Domu, a ich motto to "For pleasure's sake". Według Domu Jaśminu Naama oddała się Królowi Persji dla przyjemności. Jaśmin jest uważany za najbardziej egzotyczny z Trzynastu Domów, z domieszką bodistańskiej krwi u jego adeptów.

W roku, w którym Fèdra obsługiwała gości na Zimowym Balu Maskowym adepci Jaśminu podkreślili swoją egzotykę, powodując niezadowolenie Domu Waleriany, który wybrał motyw haremu.

Kamellia | edytuj kod

Dom ten ponad wszystko ceni perfekcję, a jego motto to "Without fault or flaw". W Domu Kamelii powiadają, że kunszt Naamy oślepił Króla Persji na dwa tygodnie.

To właśnie w Domu Kamelii Fedra była świadkiem inicjującego Pokazu. Anafiel Delaunay wybrał właśnie ten Dom, ponieważ Fedra nie była w nim w żaden sposób połączona. Dujenem Domu Kamelli jest obecnie Edmonde Noualt.

Mandragora | edytuj kod

Cechą tego Domu jest sadomasochizm i dominacja, a jego motto to "Yield all". Mandrgora to jeden z dwóch domów, w których używa się signale, w tym przypadku dla bezpieczeństwa klienta. Drugim domem, który wykorzystuje signale jest Waleriana. Na Zimowym Balu Maskowym Mandragora prezentowała Dwór Tantala.

Melisa | edytuj kod

Kanonem tego domu jest współczucie; motto to "Rest and be soothed". Dom Melisy utrzymuje iż Naama kierowała się współczuciem, gdy zaoferowała samą siebie Królowi Persji.

W Strzale Kusziela Fèdra nó Delaunay zaczyna w pełni rozumieć spojrzenie na Naamę jakie mają w Domu Melisy po bitwie o tron dla Drustana mab Necthana; ze współczucia idzie do łóżka ze swoim przyjacielem Hiacyntem, aby pocieszyć go po śmierci dziewczyny, którą kochał.

Orchidea | edytuj kod

Kanone tego Domu to wesołość, a motto "Joy in laughter". Dom Orchidei uważa, że Naama oddała się Królowi Persji dla zabawy. Na Zimowym Balu Maskowym Orchidea zaprezentowała temat morski z syrenami i potworami morskimi.

Znane osoby powiązane z Domem Orchidei | edytuj kod

Mirietta nó Orchidea to adeptka, która po zrobieniu marki otworzyła swój własny salon.

Przestęp | edytuj kod

Chciwość i robienie zakładów to istota tego Domu. Jego motto to "Wealth seeks company". Przestęp twierdzi, że Naama zrobiła dobry interes kładąc się z Królem Persji.

Adepci Domu Przestępu czasem po ukończeniu swej marki służą w Królewskim Skarbcu. Niektórzy adepci są hazardzistami, którzy prawie nigdy nie przegrywają, nawet z Cyganami, którzy są sławni ze swoich talentów. Młody Csavin zagrał przeciwko adeptowi Przestępu, włączając w zakład swoją kuzynkę Anastazję, i przegrał. Klient zapłacił Domowi Przestępu wysoką cenę za możliwość uwiedzenia cygańskiej dziewicy. Fèdra nó Delaunay uważa, że Dom Przestępu powinien ponieść karę za herezję gwałtu na Anastazji.

Smagliczka | edytuj kod

Kanonem tego domu skromność; jego motto to "Ze spuszczonym wzrokiem". Dom Smagliczki utrzymuje, że kiedy Naama położyła się z Królem Persji, wyzbyła się też skromności. Rok, w którym Fèdra nó Delaunay służyła na Zimowym Balu Maskowym, Adepci Domu Smagliczki ubrani byli w welony i szaty Jeszuickich kapłanów i kapłanek.

Waleriana | edytuj kod

Do kanonu tego Domu należą sadomasochizm i uległość, a jego motto brzmi "Ulegam". Dom Waleriany jest jednym z dwóch, które używają signale, tym razem dla bezpieczeństwa Sługi Naamy. Drugim Domem, w którym posługują się signale jest Mandragora. Kiedy Fèdre nó Delaunay serwowała gościom joie na Zimowym Balu Maskowym Dom Waleriany prezentował motyw haremu. Jednakże ich idea została prawie powtórzona przez Dom Jaśminu, którego adepci ubrani byli w podobne egzotyczne stroje.

Waleriana wybiera uczniów wcześnie, decydując, którzy pozostaną w Domu, a którzy zostaną sprzedani do innych Domów. Dzieciom w wieku lat sześciu podawane są specjalne słodycze, a adept wyjaśnia iż przyjemność z tych cukierków pochodzi z ukłucia bólu, który powodowany jest przez znajdującą się w środku przyprawę. Dzieci, które to zrozumieją, zostają zatrzymane, reszta zostaje sprzedana. Mówi się iż żaden adept Domu Waleriany nie może doświadczyć przyjemności bez bólu lub bólu bez przyjemności.

Znane osoby powiązane z Domem Waleriany | edytuj kod

Didiers Vascon zastępca dujena.

Fèdra nó Delaunay najprawdopodobniej trafiłaby do tego Domu, gdyby jej nadzwyczajna natura anguissette nie została odkryta przez Anafiela Delaunaya.

Na podstawie artykułu: "Dwór Kwiatów Kwitnących Nocą" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy