Dwa światy (serial telewizyjny)


Dwa światy (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 25 cze 2017. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dwa światy (ang. Spellbinder) – polskoaustralijski przygodowy serial telewizyjny dla młodzieży, który powstał we współpracy Telewizji Polskiej, Film Australia i Australian Film Finance Corporation, zrealizowany w 1995 r. W 1997 roku powstał jego 26 odcinkowy sequel, W krainie Władcy Smoków.

Zdjęcia do serialu były kręcone zarówno w Australii (świat współczesny) (Sydney i Góry Błękitne) jak i w Polsce (świat równoległy) (Jura Krakowsko-Częstochowska, Dubie, Ogrodzieniec, okolice Zawiercia, Błędne Skały, Zamek Książ w polskiej części).

Serial emitowano w wielu krajach, m.in:

oraz Kuwejt, Wietnam, Kuba, Sri Lanka

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Grupa nastolatków jedzie na szkolny obóz w Góry Błękitne. Wśród nich jest Paul Reynolds, który podczas zabawy w jaskni odkrywa przejście do równoległego świata i przez przypadek trafia do niego. Świat ten jest zupełnie inny od naszego – jego społeczeństwo to w większości prości ludzie żyjący na wsiach, które poziomem cywilizacyjnym przypominają wsie średniowiecznej Europy. W świecie tym rządzą mistrzowie magii (ang. spellbinders), którzy wbrew tytułowi nie posługują się magią w powszechnym tego słowa rozumowaniu, lecz połączeniem technologii i magii, którego tajemnice i sposób działania ukrywają przed resztą społeczeństwa – posiadają oni kombinezony energetyczne, zdolne tworzyć w dłoniach użytkownika kule energii, którymi można miotać powodując porażenia lub pożary. Paul spotyka w krainie miejscową rówieśniczkę – Rianę, z którą się zaprzyjaźnia. W międzyczasie w świecie chłopaka wszyscy myślą, że ten zaginął lub uciekł z domu. Tylko jego przyjaciele Alex i Katrina znają prawdę. Oboje szukają różnych sposobów, aby Paul mógł powrócić do swego świata. Mistrzowie spotykają Paula i szybko zaczynają bać się jego wiedzy – na tym tle wywiązuje się między nimi konflikt. Chłopak zostaje uwięziony w lochach zamku. Riana wyrusza mu na ratunek. Wkrótce Paul i Riana zyskują przychylność maga Correona. Przeciw nim staje jednak mistrzyni Ashka, która chce się dostać do świata Paula i dzięki nowej wiedzy opanować swój świat.

Ciekawostki | edytuj kod

  • Kształt kombinezonu energetycznego został zaprojektowany na wzór zbroi polskiej husarii.
  • W 11. odcinku kombinezon energetyczny mistrza Correona wisi w jego komnacie. Na plecach kombinezonu są przyczepione husarskie skrzydła.
  • W kilku odcinkach, w komnacie Ashki, widać mapę świata magów. Mapa ta przypomina Polskę. Charakterystyczne są rzeki Wisła i Odra oraz San i Warta. Ponadto identyczny układ mają góry na południu – Sudety i Karpaty - w których żyją przeciwnicy magów - rabusie. Zamek magów jest zaś zaznaczony w tym samym miejscu gdzie Warszawa. Granice przypominają Polskę pierwszych Piastów ze Śląskiem i Pomorzem.
  • Scena pojedynku wielkiego mistrza Correona i mistrzyni Ashki została nakręcona w zamku Książ, a nie jak pozostałe sceny, które były kręcone w zamku Czocha. Cała scena została zmontowana w taki sposób, iż widzowi może wydawać się, że wszystko dzieje się nadal w zamku Czocha.
  • Latający pojazd został wybudowany w Australii i tam też powstały sceny z jego udziałem. Latał zaczepiony do gigantycznego podnośnika. W Polsce kręcono jedynie te sceny, w których pojazd był już rozbity, powstał więc tylko gotowy wrak.
  • Od 11 lipca do 15 października 1994 zdjęcia kręcone były w Polsce, a od 23 stycznia do 29 kwietnia 1995 w Australii.

Wersja polska | edytuj kod

Częściowa obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dwa światy (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy