Dwight L. Moody


Dwight L. Moody w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dwight Lyman Moody (ur. 5 lutego 1837, zm. 22 grudnia 1899) – amerykański kaznodzieja i wydawca. Założyciel Kościoła Moody'ego, szkoły w Massachusetts („Northfield Mount Hermon School”), Instytutu Biblijnego Moody'ego i Wydawnictwa Moody'ego[1].

Życiorys | edytuj kod

Był wychowany w Kościele unitariańskim, później uczęszczał do Kościoła kongregacjonalnego. W 1872 roku w podróży do Anglii stał się znany jako ewangelista. Niektórzy twierdzą że był największym kaznodzieją XIX wieku. W swoim usługiwaniu współpracował z braćmi plymuckimi. Często przemawiał do dużej publiczności osiągającej 30000 słuchaczy.

Dziesięć lat po śmierci Moody'ego, Kościół Chicago Avenue został przemianowany na Kościół Moody'ego (Moody Church), na cześć Moody'ego, a Chicago Bible Institute zostało również przemianowane na Instytut Biblijny Moody'ego (Moody Bible Institute).

Wspierał Józefa Rabinowicza w jego działalności oraz głoszenie ewangelii wśród Żydów[2]. W 1923 roku Instytut Biblijny Moody'ego otworzył odrębny wydział przygotowujący misjonarzy do misji wśród Żydów[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. D. L. Moody (ang.).
  2. William R. Moody: The Life of Dwight L. Moody By His Son. s. 340.
  3. Yaakov Ariel: Evangelizing the Chosen People: Missions to the Jews in America, 1880-2000. The University of North Carolina Press.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dwight L. Moody" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy