Dymitr (Wołogodski)


Dymitr (Wołogodski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dymitr, imię świeckie Dmitrij Matwiejewicz Wołogodski (ur. 5 listopada 1865 w Rożdiestwienskim w guberni jenisiejskiej, zm. 23 października 1937 w Minusińsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

W 1887 został wyświęcony na kapłana[1] po ukończeniu seminarium duchownego w Tomsku i zawarciu małżeństwa[2]. W 1891 jego żona zmarła, stracił również syna[2]. Dziewięć lat później ukończył Petersburską Akademię Duchowną i został skierowany do służby duszpasterskiej w cerkwi Zwiastowania w Krasnojarsku. Rok później został proboszczem parafii przy soborze Narodzenia Matki Bożej w Krasnojarsku. Od 1909 był również nadzorcą szkoły duchownej w Krasnojarsku. W 1914 złożył wieczyste śluby mnisze, natychmiast został podniesiony do godności archimandryty i objął stanowisko nadzorcy szkoły duchownej w Permie[1]. Opuścił Perm podczas rosyjskiej wojny domowej razem z wycofującymi się Białymi[2]. Dotarł do Minusińska, gdzie został kapelanem żeńskiego monasteru Opieki Matki Bożej[2].

19 maja 1923 został wyświęcony na biskupa minusińskiego, wikariusza eparchii jenisiejskiej. Odmawiał przyłączenie się do ruchu odnowicielskiego[1]. Jego chirotonia odbyła się na prośbę miejscowych wiernych. Archimandryta Dymitr w tajemnicy udał się do Moskwy, jednak patriarcha moskiewski i całej Rusi Tichon przebywał w areszcie domowym i nie mógł wyświęcić go na biskupa. W związku z tym za jego zgodą Dymitr udał się do Archangielska i tam przyjął święcenia z rąk dwóch hierarchów przebywających na zsyłce - arcybiskupa wieriejskiego Hilariona oraz biskupa ładoskiego Innocentego[2]. Następnie biskup Dymitr udał się do Minusińska, gdzie zgromadził wokół siebie ok. 50 wspólnot odrzucających odnowicielstwo. Przyjmował również do Cerkwi duchownych, którzy wcześniej należeli do tego ruchu[2].

W 1930 władze skonfiskowały całe mienie biskupa Dymitra pod pretekstem nieopłacenia przez niego zaległego zawyżonego podatku. W 1933 został on aresztowany i oskarżony o zorganizowanie kontrrewolucyjnej powstańczej organizacji cerkiewno-monarchistycznej, a następnie skazany na pięcioletnią zsyłkę do wsi Nowoiljinka w Kraju Narymskim. Z powodu choroby został po roku zwolniony i wrócił do Minusińska. Nie mógł jednak legalnie służyć, odprawiał jedynie tajne nabożeństwa w domach wiernych. W 1936 otrzymał godność arcybiskupa. W roku następnym został ponownie aresztowany, zmarł w więzieniu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Димитрий (Вологодский)
  2. a b c d e f g Архипастырь земли Минусинской
Na podstawie artykułu: "Dymitr (Wołogodski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy