Dynastia Orańska-Nassau


Dynastia Orańska-Nassau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb rodu Oranje-Nassau w Stroniu Śląskim

Dynastia Orańska-Nassau (hol. Oranje-Nassau, ang. i fr. Orange-Nassau) – rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów.

Spis treści

Dzieje rodu | edytuj kod

Ród powstał z wyniku małżeństwa Henryka III(niem.)niemieckiego księcia Nassau-Breda i Klaudii de Châlon-Orange(fr.) z francuskiej Burgundii. Ich syn René de Châlon(niem.) pierwszy przyjął rodowe nazwisko „Orange-Nassau”. Pod koniec XVII w. przedstawiciel rodziny, Wilhelm III Orański, zasiadł na tronie brytyjskim.

Władcy z dynastii Orańskiej-Nassau:

Ciekawostki | edytuj kod

Z rodowym tytułem Oranje (Orange) kojarzona była barwa pomarańczowa, czego efektem jest współczesne postrzeganie w Holandii tego koloru jako nieoficjalnego symbolu narodowego, łączonego często z flagą narodową Holandii.

W XIX w. właścicielką dóbr na ziemi kłodzkiej (w dzisiejszym województwie dolnośląskim), będących wówczas pod panowaniem Prus, była królewna Marianna Orańska, córka króla Wilhelma I i królewny pruskiej, Fryderyki Luizy (Wilhelminy von Hohenzollern). Rodzina królewska niechętnie jednak przyznaje się do tej krewnej[potrzebny przypis], ze względu na późniejszy mezalians. Opracowania historyczne mówią przy tym o romantycznej miłości[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Krzysztof R. Mazurski Miłość i dramaty królewny Marianny, Sudety. Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław 2000, ​ISBN 83-87320-66-8​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (dynastia):
Na podstawie artykułu: "Dynastia Orańska-Nassau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy