Dynjandisá


Dynjandisá w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dynjandisárzeka w północnej Islandii, w okręgu Norðvesturkjördæmi, w regionie Vestfirðir, w gminie Vesturbyggð, o powierzchni zlewni 43 km²[1]. Swój początek bierze w jeziorze Stóra-Eyjavatn, znajdującym się na płaskowyżu Dynjandisheiði[1]. Uchodzi do Morza Grenlandzkiego, poprzez zatokę Dynjandisvogur[2], będącą częścią fiordu Arnarfjörður. Średni przepływ obserwowany w latach 1992-2001 wyniósł 3,17 m³/s[1].

Na rzece licznie występują wodospady, z których najwyższym jest Dynjandi, zwany także Fjallfoss, położony w górnym jej biegu. Mierzy 146 m wysokości, co czyni go piątym najwyższym wodospadem w kraju, najwyższym w regionie[3]. Jest to wodospad o pięciu progach[3]. Najwyższa kaskada ma 91 m wysokości[3]. Poniżej położone są także m.in.: Hundafoss, Strokkur, Göngumannafoss, Hrísvaðsfoss i Sjóarfoss[4].

Rzekę przecina droga Vestfjarðarvegur, łącząca drogę Hringvegur z miastem Ísafjörður.

W pobliżu Dynjandi znajduje się kemping, gdzie zatrzymują się autokary z turystami chętnymi zobaczyć wodospad. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. toalety z bieżącą wodą[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Tinna Þórarinsdóttir: Development of a methodology for estimation of Technical Hydropower potential in Iceland using high resolution Hydrological Modeling. Veðurstofu Íslands, 2012.
  2. a b David Leffman: Rough Guide – IJsland. Het Spectrum, 2012.
  3. a b c Tallest waterfalls in Iceland (ang.). World Waterfall Database. [dostęp 2015-02-17].
  4. Dynjandi – oficjalna strona Gminy Vesturbyggð (isl.). vesturbyggd.is. [dostęp 2015-02-01].
Na podstawie artykułu: "Dynjandisá" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy