Dypsis


Dypsis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dypsisrodzaj palm z rodziny arekowatych. Obejmuje ok. 140[4]–145[5] gatunków roślin występujących na Madagaskarze i przyległych wyspach.

Morfologia | edytuj kod

Dypsis decaryi Kwiatostany i owoce Dypsis lutescens
Pokrój
Rodzaj bardzo zróżnicowany morfologicznie. Są to palmy rosnące zwykle kępiasto o kłodzinach wyprostowanych, rzadko rozgałęzionych u nasady, nieuzbrojonych, z wyraźnymi pierścieniami w węzłach, o średnicy nie większej niż 15 cm[4].
Liście
Zebrane w wyraźny pióropusz. Nasada liścia żółtawa, gładka. Blaszka pierzasto złożona, czasem niepodzielona. Listki lancetowate, ułożone równomiernie, zwykle gęsto na osadce, na końcach ostre[4].
Kwiaty
Zebrane w rozbudowanych kwiatostanach wiechowatych (z rozgałęzieniami trzeciego stopnia) poniżej pióropusza liści. Kwiaty są jednopłciowe, siedzące i skupione w triady składające się z kwiatu pręcikowego wspartego po bokach dwoma kwiatami słupkowymi. Kwiaty pręcikowe składają się z trzech wolnych działek okółka zewnętrznego i trzech płatków okółka wewnętrznego, u nasady nieco zrośniętych, poza tym z 6 pręcików i płonnego, zredukowanego słupka. Kwiaty słupkowe mają okwiat podobny, ale płatki są całkiem wolne, zamiast pręcików – 6 drobnych prątniczków oraz pojedynczy słupek z trzema znamionami[4].
Owoce
Żółte, eliptyczne pestkowce z mięsistym mezokarpem. Nasiona owalne[4].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)[1]

Rodzaj należy do rodziny arekowatych (Arecaceae) z monotypowego rzędu arekowce (Arecales), kladu jednoliścienne (monocots) w obrębie okrytonasiennych. W rodzinie klasyfikowany jest do podrodziny Arecoideae, plemienia Areceae i podplemienia Dypsidinae[6]

Wykaz gatunków[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-12-18].
  2. Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian Institution. [dostęp 2013-12-17].
  3. Dypsis Noronha ex Mart.. W: Madagascar Catalogue [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2013-12-17].
  4. a b c d e Dypsis Noroña ex Martius (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2013-12-17].
  5. a b Dypsis. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-12-17].
  6. Genus: Dypsis Noronha ex Mart. (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2013-12-17].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Dypsis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy