Dysk protoplanetarny


Dysk protoplanetarny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dysk protoplanetarny wokół HH-30 w Byku, około 450 lat świetlnych od Ziemi. Dysk emituje czerwone dżety, które są powszechne w przypadku tego typu struktur.

Dysk protoplanetarny – obracające się wokół młodej gwiazdy zagęszczenie gazów i pyłów w kształcie dysku. Zaczyna powstawać w początkowym stadium formowania się protogwiazdy. Materia, z której się składa, pochodzi z obłoku wokół gwiazdy[1].

Po rozpoczęciu reakcji jądrowej w gwieździe następuje zróżnicowanie pierwiastków zależne od odległości od jej centrum. Wewnątrz dysku (czyli bliżej gwiazdy) kondensują się cięższe pierwiastki.

Po czasie około miliona lat dysk powinien zmienić się w grupę większych ciał (z powodu łączenia się drobin pyłu w większe fragmenty). Potem rozpoczyna się długi proces tworzenia planet.

Przypisy | edytuj kod

  1. JadwigaJ. Biała JadwigaJ., Dyski protoplanetarne - kilka przykładów / The Protoplanetary Disks - some examples, „Rocznik Polskiego Towarzystwa Meteorytowego”, 2009 .
Na podstawie artykułu: "Dysk protoplanetarny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy